czwartek, 30 grudnia 2010

Komu należy się dywidenda?

Ostatnio jeden z Czytelników przedstawił zwrócił się do mnie z następującą sprawą. Wspólnik spółki z o.o. przez ubiegły rok w ogóle nie pracował w spółce, a teraz toczą się negocjacje w sprawie nabycia jego udziałów przez Czytelnika. Ten uważa, że cały zeszłoroczny zysk powinien przypaść jemu i pyta, jak do tego doprowadzić.

Odpowiedź na pytanie Czytelnika jest prosta – nie ma potrzeby, aby podejmował jakieś działania w tym celu. Wystarczy, że kupi udziały wspólnika. Według podstawowej zasady, wynikającej z ksh, prawo do dywidendy za dany rok obrotowy mają wspólnicy, którym udziały przysługują w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 3 ksh). A to oznacza, że prawo do dywidendy nie przysługuje wspólnikowi, który sprzedał swoje udziały przed zgromadzeniem, na którym podjęto uchwałę o podziale zysku. Dywidendę otrzyma nabywca udziału, nawet jeśli nie był wspólnikiem w okresie, w którym został wypracowany zysk!

W umowie spółki może istnieć zapis, że zgromadzeniu wspólników przysługuje prawo do określenia tzw. dnia dywidendy. Jest to dzień, na który sporządza się listę osób uprawnionych do dywidendy. Dzień taki należy wyznaczyć w ciągu 2 miesięcy od daty powzięcia uchwały o podziale zysku. Zauważ, że może się zdarzyć, iż dywidendę otrzyma osoba, która nabyła udziały tuż przed dniem dywidendy, nawet jeśli nie była wspólnikiem podczas zwykłego zgromadzenia wspólników.

Więcej o prawach i obowiązkach wspólników przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK