czwartek, 16 grudnia 2010

Jakie zmiany w podatkach dochodowych nastąpią od 1 stycznia 2011 r.?

Jak co roku, 1 stycznia zmieniają się ustawy podatkowe. Nowe przepisy dotyczą m.in. trybu składania przez małżonków wspólnego PIT, opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci, rozliczenia wspólników działających w spółkach nieposiadających osobowości prawnej, a także dostosowania poszczególnych przepisów prawa do prawa wspólnotowego.

W obu ustawach dochodowych (updop i updop) zostały doprecyzowane przepisy w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi. Zmiany w tym zakresie dotyczą m.in.:
1) skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki niebędącej osobą prawną;
2) zasad wyceny i amortyzacji składników majątkowych wniesionych do takiej spółki;
3) zasad ustalania kosztów przy zbyciu przedmiotu wkładu;
4) skutków podatkowych likwidacji spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki;
5) zasad amortyzacji składników majątkowych w przypadku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną w kapitałową i kapitałowej w spółkę niebędącą osobą prawną.

Nadal obowiązuje zasada, iż spółka osobowa prawa handlowego i spółka cywilna nie są podatnikami podatku dochodowego, a zatem spółki te nie są podmiotami w rozumieniu podatku dochodowego.

Istotna zmiana polega na tym, że dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) zostały wyłączone z dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Zmiana ta wynika z wykreślenia art. 24 ust. 5 pkt 2 updop i odpowiednio art. 10 ust.1 pkt 2 updof.

Dochód z tego tytułu u osób prawnych nie będzie już mógł korzystać ze zwolnienia z art. 22 ust. 4 upop (dotyczy on zwolnienia od podatku dla spółek, które posiadają co najmniej 10% udziału w spółce wypłacającej co najmniej przez 2 lata). Dochody te będą łączone z pozostałymi dochodami osoby prawnej i opodatkowane 19% podatkiem.

Więcej o zmianach w podatkach przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.” i jego najbliższej aktualizacji w artykule doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzą powyższe fragmenty.

Brak komentarzy:

FACEBOOK