poniedziałek, 22 lutego 2010

Jakie są zmiany w Prawie zamówień publicznych?

Jakie zmiany są istotne dla Ciebie jako wykonawcy? Już nie możesz składać protestów na niewłaściwe decyzje zamawiającego w trakcie trwania procedury udzielenia zamówienia, masz mniej czasu na przygotowanie oferty, a także zmieniły się terminy, w jakich zamawiający będzie mógł zawrzeć z Tobą umowę po zakończeniu postępowania.

Tak jest od 29 stycznia 2009 r., czyli od dnia, w którym weszła w życie tzw. duża nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp) – Dz.U. z 2009 r. nr 223, poz. 1778. Do ustawy Pzp wydano również 3 nowe rozporządzenia. Dwa z nich zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2010 r. Dotyczą one kursu euro w zamówieniach publicznych i tzw. progów unijnych, czyli kwot zamówień, od których zależy procedura udzielania danego zamówienia. Z kolei od 31 grudnia 2010 r. obowiązują nowe przepisy tzw. rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów. Warto poznać jego regulacje, aby wiedzieć, jakich dokumentów wraz ze składaną ofertą może od Ciebie zażądać zamawiający.

Od 1 stycznia 2010 r. progi unijne w zamówieniach publicznych wynoszą:
• dla robót budowlanych – 4.845.000 euro,
• dla dostaw bądź usług – 125.000 euro albo 193.000 euro (w zależności od tego, jaką jednostką jest zamawiający, np. czy wchodzi w skład administracji rządowej czy samorządowej).

Wysokość progów wynika z rozporządzenia w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których zależy obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz.U. z 2009 r. nr 224, poz. 1795).

Z kolei nowy obowiązujący w zamówieniach publicznych kurs euro to 3,839 (Dz.U. z 2009 r. nr 224, poz. 1796). Po takim kursie zamawiający przeliczy sumę swojego zamówienia ze złotówek na euro, dzięki czemu będzie wiedzieć, jakie przepisy ustawy Pzp zastosować do jego udzielenia (np. w jakich publikatorach umieszczać ogłoszenia w postępowaniu).

Jakie znaczenie te zmiany mają dla Ciebie jako wykonawcy? Otóż ogłoszenia dotyczące zamówień o poszczególnych wartościach odnajdziesz w innych miejscach. Jeśli interesują Cię zamówienia o wartościach równych progom unijnym albo wyższym od nich, a więc:
• 4.845.000 euro w przypadku robót budowlanych, czyli w przeliczeniu na złotówki po nowym kursie euro – 18.599.955 zł,
• 125.000 (479.875 zł) albo 193.000 euro (740.927 zł) w odniesieniu do dostaw bądź usług,
ogłoszeń o takich zamówieniach szukaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej http://simap.europa.eu. Gdy z kolei starasz się o zamówienia o wartościach niższych niż progi unijne, ogłoszenia odnajdziesz w Biuletynie Zamówień Publicznych www.portal.uzp.gov.pl.

Oprócz tego, tak jak do tej pory, ogłoszenia możesz znaleźć na stronach internetowych poszczególnych zamawiających oraz w ich siedzibach na tablicach ogłoszeń.

Z wartością zamówienia, o które się ubiegasz, wiążą się także inne formalności w postępowaniu, np. możliwość składania odwołań na decyzje zamawiającego do Krajowej Izby Odwoławczej.

Więcej na temat zmian w prawie zamówień publicznych przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu p. Joanny Choroszczak-Magiery, z którego pochodzi powyższy fragment, oraz w następnych e-letterach.

Brak komentarzy:

FACEBOOK