czwartek, 25 lutego 2010

Jak teraz możesz kwestionować decyzje zamawiającego?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zrezygnowała z protestu jako środka odwoławczego. Obecnie, jeśli uważasz, że zamawiający podjął niesłuszną decyzję w postępowaniu bądź nie zrealizował czynności, do której był zobowiązany przepisami ustawy Pzp, możesz złożyć:
• odwołanie, które rozpozna KIO – tak jak się to odbywało do tej pory,
• skargę do sądu okręgowego za pośrednictwem Prezesa UZP.

Nie w każdym jednak postępowaniu i nie wobec każdej czynności bądź zaniechania będziesz mógł złożyć odwołanie.

Tak jak dotychczas w postępowaniach na zamówienia o wartościach niższych niż progi unijne odwołania przysługują na kilka określonych czynności, takich jak:
• wybór trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
• opis sposobu dokonywania oceny, czy spełniasz warunki udziału w postępowaniu,
• wykluczenie Cię z postępowania o udzielenie zamówienia,
• odrzucenie Twojej oferty.

Jeśli nie możesz złożyć odwołania w postępowaniu, zawsze masz prawo w terminie określonym na złożenie odwołania poinformować zamawiającego o dostrzeżonych nieprawidłowościach. A wtedy zamawiający będzie mógł powtórzyć czynność dokonaną niezgodnie z prawem lub wykonać to, czego wcześniej nie zrobił, choć powinien (czynność zaniechana).

Co zrobić, gdy nie przysługuje Ci odwołanie, a zamawiający nie reaguje na Twoje uwagi dotyczące prawidłowości podjętych przez niego działań? W takim przypadku zwróć się do Urzędu Zamówień Publicznych z informacją o dostrzeżonych uchybieniach. Być może Prezes UZP rozpocznie wówczas kontrolę postępowania, w którym bierzesz udział.

Opisane nowe rozwiązania związane z odwoływaniem się od decyzji zamawiających skracają czas rozstrzygania środków ochrony prawnej z 45 dni do około 20–25 dni (10 dni na wniesienie odwołania powyżej progów unijnych oraz do 15 dni na jego rozstrzygnięcie przez KIO). Przyczyni się to do skrócenia czasu trwania postępowania. Co ważne, skarga, którą złożysz do sądu, nie wstrzyma możliwości zawarcia umowy dotyczącej zamówienia!

Zamawiający będzie miał prawo wnieść odpowiedź na odwołanie. Jeśli uzna w całości Twoje zarzuty przed otwarciem posiedzenia, izba będzie mogła umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron. To uchroni Cię przed zbędnymi kosztami stawiennictwa w siedzibie UZP. Żadna ze stron nie zostanie wówczas obciążona kosztami postępowania.

Więcej o możliwości zaskarżania decyzji zamawiającego przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu p. Joanny Choroszczak-Magiery, z którego pochodzi ten fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK