czwartek, 20 sierpnia 2009

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Jeżeli nie możesz zapewnić pracy jakiejś grupie pracowników, np. z uwagi na zmniejszenie uzyskiwanych przez spółkę zleceń, natomiast na innych stanowiskach pracownicy nie są w stanie wykonać swoich zadań w normalnym czasie pracy, warto, abyś rozważył możliwość czasowej zmiany organizacji pracy.

Możesz powierzyć pracownikom pracę inną niż określona w umowie o pracę na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym.
Jest to rozwiązanie korzystne dla spółki i łatwe do zastosowania – nie musisz wręczać wypowiedzenia zmieniającego. Po prostu informujesz pracownika, że powierzasz mu na określony czas (do 3 miesięcy w roku) inne obowiązki. Możesz zrobić to w dowolnej formie, także ustnie, ale dla celów dowodowych na wypadek ewentualnego sporu najlepiej skorzystać z formy pisemnej.

Jeżeli pracownik odmówi wykonania powierzanej mu okresowo pracy, możesz wyciągnąć z tego tytułu konsekwencje służbowe i np. udzielić kary nagany lub upomnienia, a w uzasadnionych przypadkach nawet rozwiązać umowę w trybie zwykłym czy wręcz dyscyplinarnym.

Pamiętaj przy tym, że powierzenie innej pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika i musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

Możesz także czasowo powierzyć pracownikowi inną pracę na dłuższy okres niż 3 miesiące. Ale tylko jeśli pracownik wyrazi na to zgodę. Jest to zatem rozwiązanie mniej korzystne niż powierzenie pracy na 3 miesiące, gdyż nie możesz samodzielnie zdecydować o nowych obowiązkach pracownika. Konieczne jest wówczas zawarcie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, w którym zostaną ustalone warunki pracy.

Możesz uzgodnić z pracownikiem, że pracę innego rodzaju niż określona w umowie będzie wykonywał np. przez 6 miesięcy. Tego typu ustalenia powinny być sporządzone w formie pisemnej, jasno określać, od kiedy do kiedy pracownik wykonuje pracę, jakiego rodzaju jest to praca i jakie wynagrodzenie będzie za nią otrzymywał.

Więcej o możliwościach powierzenia pracownikowi innej pracy przeczytasz w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w tekście p. Beaty Naróg, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK