czwartek, 20 sierpnia 2009

Jak zmienić system czasu pracy?

Bywa, że aby przetrwać kryzys i nie stracić na tym więcej niż musisz, wystarczy zmiana systemu czasu pracy (np. z podstawowego na równoważny lub zadaniowy).
Możesz zastosować elastyczne formy wykonywania pracy, które pozwolą bardziej efektywnie wykorzystać czas, za który przecież płacisz.

Możesz zastosować skrócony tydzień czasu pracy (na pisemny wniosek pracownika, o czym przeczytasz dalej). Pracownik będzie wówczas wykonywał pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu (np. od poniedziałku do czwartku), przy jednoczesnym wydłużeniu jego dobowego czasu pracy.

Innym rozwiązaniem, które może być korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla pracownika, jest praca w weekendy. Podobnie jak w przypadku skróconego tygodnia pracy, system ten można wprowadzić na pisemny wniosek pracownika. Dobowy wymiar czasu pracy nie może przekraczać 12 godzin na dobę, a okres rozliczeniowy nie może przekroczyć 1 miesiąca. W systemie weekendowym praca świadczona jest wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Aby zmienić pracownikowi system czasu pracy, należy zawrzeć aneks do umowy o pracę – w formie porozumienia zmieniającego warunki pracy. Pamiętaj jednak, że zgodnie z przepisami z inicjatywą musi wystąpić pracownik – podstawą wprowadzenia zmian powinien być pisemny wniosek pracownika.

Więcej o możliwościach zmiany systemu czasu pracy przeczytasz w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w tekście p. Beaty Naróg, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK