czwartek, 20 sierpnia 2009

Oddelegowanie pracownika do pracy u innego pracodawcy

Gdy w Twojej spółce występują przestoje, np. z powodu zmniejszenia liczby zleceń, i nie masz możliwości zapewnienia niektórym pracownikom pracy, możesz zorganizować im pracę poza spółką. W tym celu udzielasz im bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, z którym to ustalasz.

Z tego rozwiązania warto skorzystać, jeśli wiesz, że podmiot gospodarczy, z którym współpracujesz lub jesteś powiązany kapitałowo, potrzebuje pracownikach właśnie na stanowiskach, na których w Twojej spółce nie ma zbyt dużo pracy.
Za zgodą pracownika zawierasz z taką firmą porozumienie, w którym zobowiązujesz się udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w konkretnym celu, czyli właśnie w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Natomiast drugi pracodawca, z którym podpisujesz porozumienie, zobowiązuje się do zatrudnienia bądź konkretnego pracownika, bądź pewnej określonej liczby pracowników.

Pamiętaj, że okres urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie porozumienia między pracodawcami wlicza się pracownikowi do stażu pracy w Twoim zakładzie pracy.
A zatem czas ten będziesz zobowiązany wliczać pracownikowi do stażu pracy, od którego zależy wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony, do dodatków stażowych, odprawy z tytułu zwolnień grupowych itp.

W porozumieniu powinny zostać zawarte przede wszystkim następujące informacje:
• od kiedy do kiedy Twój pracownik (lub pracownicy) ma wykonywać pracę u innego pracodawcy,
• Twoje zobowiązanie do udzielenia konkretnemu pracownikowi (lub grupie pracowników) urlopu bezpłatnego,
• zobowiązanie drugiego podmiotu do zatrudnienia pracowników, którym Ty udzielisz urlopu bezpłatnego.

Urlopu bezpłatnego możesz udzielić pracownikowi tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Oczywiście pracownik przed wyrażeniem zgody na taki urlop powinien wiedzieć, jakie warunki zatrudnienia proponuje mu drugi pracodawca.

Więcej o możliwościach oddelegowania pracownika do innego pracodawcy przeczytasz w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” w tekście p. Beaty Naróg, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK