poniedziałek, 26 lipca 2010

O co możesz zapytać organ podatkowy?

Minęło trochę czasu, odkąd pisałem swoją pierwszą „czternastkę”, czyli wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Był to 2003 r. i wtedy możliwość uzyskania takiej wiążącej interpretacji naprawdę była przełomem. Czy byłem usatysfakcjonowany odpowiedzią urzędu? Moje pytanie było dość proste, stan faktyczny przedstawiłem szczegółowo – mimo to odpowiedź była tak skonstruowana, że praktycznie nie dawała żadnej konkretnej odpowiedzi. Dziś jest podobnie, trzeba jednak przyznać, że zasady zadawania pytań zostały doprecyzowane. Ostatnio w ten sposób, że sprawa musi dotyczyć zakresu podatków. Obawiam się jednak, że organy podatkowe tak będą postępowały, by tylko uznać, że dane pytanie nie dotyczy przepisów prawa podatkowego...

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak stosować przepisy prawa podatkowego, możesz zwrócić się do organu podatkowego o pisemną interpretację w indywidualnej sprawie Twojej spółki. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że Twoje pytanie dotyczy sprawy z zakresu podatków. Gdy będzie inaczej, nie otrzymasz indywidualnej interpretacji!
Pamiętaj, że organ podatkowy wydający indywidualne interpretacje nie ma podstaw do dokonywania wykładni innych przepisów – takich, które nie są przepisami podatkowymi. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest wyrok WSA w Białymstoku z 23 czerwca 2010 r., który mówi o tym, że przepisy Ordynacji podatkowej nie przyznają organom podatkowym uprawnień do wydawania interpretacji w sprawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ponieważ nie są to przepisy prawa podatkowego.
A zatem indywidualnej interpretacji przepisów w sprawie spółki możesz oczekiwać od organu podatkowego wyłącznie w zakresie dotyczącym przepisów prawa podatkowego.
W jakich sprawach możesz zatem otrzymać indywidualną interpretację podatkową? Do przepisów prawa podatkowego Ordynacja podatkowa zalicza:
• przepisy ustaw podatkowych,
• postanowienia ratyfikowanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez RP innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także
• przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Więcej na temat urzędowych interpretacji przepisów podatkowych przeczytasz w najnowszej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK