poniedziałek, 19 lipca 2010

Czy postępowanie sądowe będzie toczyło się sprawniej?

Pamiętam, jak na rozprawie, gdzie reprezentowałem pewną spółkę, świadek zeznawał na niekorzyść mojego klienta. Na szczęście nie wszystko, co powiedział, zostało zaprotokołowane – był to jeden z powodów, dla których nie przegraliśmy procesu… Teraz raczej nie można na to liczyć – nowe protokoły audio–wideo zarejestrują wszystko. Za to procesy powinny toczyć się szybciej!

Sprawy cywilne powinny być rozpoznawane szybciej, gdyż od 1 lipca 2010 r. przebieg posiedzeń sądowych będzie utrwalany nie tylko – jak dotychczas – za pomocą protokołu na piśmie, ale także w formacie audio-wideo (protokół elektroniczny). Takie rozwiązanie ma wiele zalet:
• skróci czas trwania rozprawy,
• umożliwi pełne utrwalanie poszczególnych czynności, tak jak one w rzeczywistości wyglądały,
• zapewni lepsze podstawy do oceny zebranego materiału dowodowego i kontroli instancyjnej niż tradycyjny protokół.
Co to oznacza dla Twojej spółki? Jeśli będziesz występował przed sądem w sprawie cywilnej, niektóre informacje dotyczące Twojej sprawy będą zawarte w pisemnym protokole, pozostałe zaś będą nagrywane. W protokole na piśmie znajdą się tylko do najistotniejsze informacje o przebiegu procesu. A zatem zostaną w nim zapisane następujące dane:
• oznaczenie sądu, miejsca i daty posiedzenia,
• nazwiska sędziego, protokolanta uczestników postępowania, ich przedstawicieli i pełnomocników,
• oznaczenie sprawy,
• treść rozstrzygnięć podejmowanych przez sąd, a także
• czynności podejmowane przez strony mające wpływ na treść rozstrzygnięcia np. zawarcie ugody, uznanie powództwa, zmiana zakresu żądania).

Natomiast zeznania świadków, przesłuchanie stron, opinie biegłych będą wyłącznie nagrywane.

Zarówno strony, jak i uczestnicy postępowania będą mieli prawo dostępu do e-protokołu. W celu zapewnienia ochrony wizerunku osób biorących w nim udział nie będą mogli jednak otrzymać zapisu obrazu, a jedynie zapis dźwięku. Będą mieli również prawo do otrzymywania odpisów, kopii oraz wyciągów z akt sprawy.

Więcej na temat nowych protokołów przeczytasz w najnowszej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu p. mec. Anny Żak, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK