czwartek, 22 lipca 2010

Czy pakiet medyczny otrzymany przez pracownika od spółki zawsze stanowi jego przychód?

Jak wielu innych pracowników, ja także przez wiele lat miałem wykupiony przez pracodawcę pakiet usług medycznych. Teraz okazuje się, że od takiego pakietu medycznego należy zapłacić podatek. W moim przypadku zdecydowana większość opłaty za pakiet była potrącana z wynagrodzenia. Można jednak się spodziewać, że fiskus będzie „ścigał” pracodawców, którzy opłacali pakiety medyczne swoim pracownikom.

Obecnie wartość pakietów medycznych wykupywanych dla zatrudnionych stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Co więcej, jest tak zawsze, niezależnie od tego, czy pracownik korzysta ze świadczeń medycznych w ramach takiego pakietu. Taka zasada wynika z uchwały w sprawie pakietów medycznych wykupywanych dla pracowników, którą 24 maja 2010 r. podjął NSA. Jeśli fundujesz swoim pracownikom opiekę medyczną, koniecznie zwrócić uwagę na zawarte w niej stanowisko NSA (uchwała NSA z 24 maja 2010 r., sygn. akt II FPS 1/10).

Jakie pakiety medyczne wykupione przez pracodawców należy opodatkować? Takie, które obejmują świadczenia medyczne, do sfinansowania których pracodawca nie jest zobowiązany przez prawo pracy, lecz wynikają z zawartej z pracownikiem umowy o pracę i tym samym nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof (dotyczy ono zwolnienia świadczeń i ich ekwiwalentów przysługujących na podstawie przepisów o bhp).

Opodatkowanie pakietów medycznych budziło wiele wątpliwości. Dlatego NSA zdecydował się podjąć uchwałę w tej sprawie.

Teraz, kiedy znamy już uchwałę NSA, pewne jest, że jeśli spółka kupuje na rzecz pracowników pakiety medyczne zapewniające im świadczenia, które wykraczają poza medycynę pracy, musi doliczyć wartość takiego świadczenia do przychodu pracownika i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku nie ma znaczenia to:
• czy pracownik faktycznie skorzysta z zapewnionych mu świadczeń, czy też przysługuje mu tylko prawo do skorzystania z nich na podstawie wykupionego abonamentu ani
• w jaki sposób spółka opłaca świadczenie.

Więcej na temat opodatkowania pakietów medycznych przeczytasz w najnowszej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment.

2 komentarze:

Adrian Pawlak pisze...

Ja w firmie w której pracuje mam zapewnioną opiekę medyczną w formie pakietu - https://cmp.med.pl/oferta-dla-firmy/pakiety-medyczne/. Opiekę medyczną zapewnia centrum medyczne cmp, które posiada bogatą ofertę usług. Do takich usług należą np. kompleksowa medycyna pracy, czy też różne konsultacje z specjalistami.

Angel pisze...

Mnie też to zastanawia bo teraz wiele firm oferuje dodatkowe pakiety a medycyna pracy się rozwija. Czytałam nawet tutaj http://www.aszkolenia.pl/1740/czym-zajmuje-sie-medycyna-pracy.html/ fajny artykuł na ten temat.

FACEBOOK