poniedziałek, 5 lipca 2010

Jakie są nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników?

Od 16 lipca 2010 r. masz obowiązek zawierać ze szkolącymi się podwładnymi umowę dotyczącą ich kształcenia. Od tego dnia obowiązują bowiem nowe zasady podnoszenia kwalifikacji przez pracowników, wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza do Kodeksu pracy art. 1031–1035 regulujący kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Kogo obowiązują nowe zasady? Obejmą one pracowników, którzy rozpoczną podnoszenie kwalifikacji po 15 lipca 2010 r. (16 lipca br.to– dzień wejścia w życie ustawy). Natomiast do tych, którzy rozpoczęli doszkalanie wcześniej, mają zastosowanie przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r. Są to przepisy rozporządzenia MEN i MPiPS z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.).

Dotychczas gdy pracownik spółki podnosił kwalifikacje, mogłeś zawszeć z nim umowę w tej kwestii, ale nie miałeś takiego obowiązku. Teraz prawie zawsze będzie to konieczne. Z nowych przepisów wynika, że pracownik i pracodawca są zobowiązani zawrzeć pisemną umowę dotyczącą podnoszenia kwalifikacji zawodowych, która będzie regulować zasady obowiązujące w tym zakresie obie strony.

Nie masz obowiązku zawierania z pracownikiem umowy, tylko w sytuacji gdy nie zamierzasz zobowiązać go do kontynuowania zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji.

Pamiętaj o ważnej zasadzie - umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych zawarta z pracownikiem nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż wynikające zasady z przepisów art. 1031––1036 Kodeksu pracy.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1) urlop szkoleniowy,
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Szerzej o konsekwencjach nowych regulacji przeczytasz w najnowszej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK