poniedziałek, 4 stycznia 2010

Jakie są nowe zasady obliczania należności za urlop?

Gdy obliczając świadczenie za urlopy wypoczynkowe swoich pracowników popełnisz błąd, grożą za to sankcje. Na szczęście od 3 listopada 2009 r. weszły w życie nowe przepisy, które rozwiały dotychczasowe wątpliwości co do obliczania tych świadczeń.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z października 2009 r. wprowadziło duże zmiany i ułatwienia w zakresie wypłaconych składników wynagrodzenia przy liczeniu wynagrodzenia urlopowego, ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop u zatrudnionych na część etatu lub mających krótszą normę dobową.

Zniknie problem obliczania ekwiwalentu za urlop dla osób zatrudnionych na część etatu oraz dla tych mających ustawową krótszą dobową normę pracy (np. lekarzy, młodocianych do 16. roku życia i niepełnosprawnych). Zniesiono bowiem dotychczasowe dzielenie przysługującego im ekwiwalentu za 1 dzień urlopu przez 8 godzin, czyli 8-godzinną normę.

Nie będziesz też musiał brać pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego kwoty wyrównania wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynika to z tego, że nie jest ono bezpośrednio powiązane z wykonywaniem pracy. Jeżeli pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, ale np. w godzinowej, to mała liczba godzin do przepracowania przełoży się na niskie wynagrodzenie pracownika, niższe nawet od wynagrodzenia minimalnego.

Ponadto przy ustalaniu ekwiwalentu za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc uwzględnia się składniki wynagrodzenia (z wyjątkiem składników określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości) przysługujące za okres 3 miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu, przy czym muszą to być składniki faktycznie wypłacone (§ 16 rozporządzenia).

Zgodnie z przepisami przejściowymi rozporządzenia przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop nie uwzględnia się należności przysługujących pracownikowi w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców).

Więcej na temat nowych zasad obliczania należności za urlop przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu autorstwa p. Ewy Krysztofiuk, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK