czwartek, 14 stycznia 2010

O czym musisz pamiętać zawierając umowę z pracownikiem?

Umowę o pracę zawierasz z pracownikiem w formie pisemnej, w przeciwnym wypadku powinieneś, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

Umowa o pracę musi określać:
• strony umowy,
• rodzaj umowy,
• datę jej zawarcia oraz
• warunki pracy i płacy, w szczególności:
- rodzaj pracy,
- miejsce jej wykonywania,
- wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem jego składników,
- wymiar czasu pracy,
- termin jej rozpoczęcia.

Musisz także koniecznie pamiętać, że Twoim obowiązkiem jest poinformowanie pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
- obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę,
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,
- wymiarze urlopu wypoczynkowego oraz
- długości okresu wypowiedzenia umowy,
- a jeżeli nie masz obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres dłuższy niż 1 miesiąc, niezależnie od warunków opisanych powyżej, powinna określać:
1) czas wykonywania pracy za granicą oraz
2) walutę, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy za granicą.
Twoim obowiązkiem jest poinformowanie takiego pracownika na piśmie o świadczeniach przysługujących mu z tytułu skierowania do pracy za granicą, obejmujących zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania, a także warunkach powrotu pracownika do kraju.
Jeśli zawierasz umowę przewidującą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie możesz ustalić warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny od tych, jakie zaoferowałeś pracownikom wykonującym taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych związanych z nią świadczeń do wymiaru czasu pracy pracownika.

Zawierając z pracownikiem umowę na niepełny etat dodatkowo ustal w umowie dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. W ten sposób możesz zaoszczędzić, jeśli pracownik będzie pracował w nadgodzinach.

Brak komentarzy:

FACEBOOK