czwartek, 7 stycznia 2010

Jakie są zmiany w VAT na 2010 r.?

Od 1 stycznia 2010 r. weszła w życie większość zmian kolejnej nowelizacji ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Zmiany do ustawy o VAT zostały wprowadzone ustawą z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 195, poz. 1504). Warto zwrócić uwagę na dwa wyjątki dotyczące terminu wejścia zmian w życie.

Pierwszy wyjątek dotyczy zmian rozliczania usług w zakresie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy oraz usług pomocniczych do tych usług, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.
Drugi wyjątek wynika z przepisów przejściowych do ustawy zmieniającej. Zgodnie z nim podatnicy biorący udział w świadczeniu usług transgranicznych mieli prawo do rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych już od 1 grudnia 2009 r. Z tej zmiany wyniknęła konieczność zmiany wzoru formularza rejestracyjnego VAT-R.

Wprowadzone zmiany do ustawy o VAT dotyczą przede wszystkim:
1) określenia miejsca świadczenia usług w transakcjach pomiędzy podatnikami VAT.
Została zmieniona ogólna zasada dotycząca miejsca świadczenia usług w transakcjach pomiędzy podatnikami VAT. Z dotychczasowej siedziby usługodawcy została zmieniona na miejsce siedziby usługobiorcy. Zmiany w odniesieniu do miejsca świadczenia usług wprowadzają rozwiązania zmierzające do opodatkowania usług w miejscu ich konsumpcji. A zatem VAT od usług trzeba będzie płacić w tym kraju, w którym znajduje się siedziba ich odbiorcy, a nie, jak obecnie – usługodawcy. W tym celu w ustawie o VAT dodawano przepisy art. 28a–28o, które dotyczą określenia miejsca świadczenia usług, a uchylono dotychczasowe art. 27 i art. 28 ustawy o VAT. Zamiast nich do ustawy dodano nowe przepisy art. 28a–28o. Określają one, kto jest podatnikiem do celów opodatkowania usług, a także co uważa się za miejsce świadczenia usług w odniesieniu do poszczególnych ich rodzajów oraz do okoliczności, w których usługi będą wykonywane.

2) składania informacji podsumowujących o wewnątrzwspólnotowych transakcjach.

Rozszerzono kontrolę prawidłowości rozliczania przez usługobiorców usług świadczonych w ramach UE. Kontrolę tę ma wspierać wprowadzony obowiązek składania przez usługodawców informacji podsumowujących. A zatem w informacjach podsumowujących będzie trzeba wykazywać również informacje odnośnie usług. Ponadto, co do zasady, został skrócony okres, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące (z kwartału do miesiąca). Skróceniu, co do zasady, uległ również termin składania informacji podsumowujących (z 25. do 15. dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy). Skrócenie terminów składania informacji podsumowujących ma na celu usprawnienie systemu wymiany informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych między państwami członkowskimi i zwiększenie kontroli w zakresie uchylania się od opodatkowania VAT.

3) dotyczących wniosków o zwrot podatku.
Zmiany odnoszą się do wniosku o zwrot podatku zapłaconego w Polsce przez podmioty niezarejestrowane dla VAT w Polsce oraz zapłaconego w innym kraju unijnym przez podmioty zarejestrowane w Polsce w VAT (dotyczy to zwrotu podatku dokonywanego na podstawie przepisów VIII dyrektywy VAT 1979/1072/EWG z 6 grudnia 1979 r.). Zmiany przewidują m.in. składanie wniosku o zwrot podatku zapłaconego w innym państwie członkowskim w urzędzie skarbowym państwa na terytorium, którego podatnik ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, umożliwienie przekazywania wniosków o zwrot podatku drogą elektroniczną, uregulowanie kwestii odsetek w przypadku niedokonania przez organ podatkowy zwrotu podatku podmiotom nieposiadającym siedziby lub miejsca zamieszkania w danym państwie członkowskim. Ma to wpłynąć na uproszczenie i przyśpieszenie procedury zwrotu VAT podatnikom z państw członkowskich Unii Europejskiej od zakupów dokonanych przez nich w innych państwach członkowskich.

Więcej na temat zmian w VAT przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu autorstwa p. Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment

Brak komentarzy:

FACEBOOK