czwartek, 28 stycznia 2010

Czy sprostowanie świadectwa pracy może służyć do podważenia zwolnienia?

Pracownik, kwestionując zgodność z prawem wypowiedzenie i jego przyczynę, występuje do Ciebie o sprostowanie świadectwa pracy? W odpowiedzi na jego wniosek powołaj się na najnowszą uchwałę Sądu Najwyższego w tej sprawie!

Świadectwo pracy to najistotniejszy dokument, który pracownik otrzymuje od spółki. Jego treść oraz tryb sprostowania reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Świadectwo pracy, które zawiera nieprawdziwe lub niepełne informacje, powinno zostać na żądanie pracownika sprostowane. Wniosek o to pracownik może złożyć w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa. Dopiero odmowa ze strony pracodawcy otwiera pracownikowi sądową drogę dochodzenia sprostowania świadectwa pracy.

Termin do wniesienia do sądu pracy powództwa przeciwko pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy wynosi 7 dni od daty doręczenia pracownikowi zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa. Przed wyczerpaniem trybu reklamacyjnego niedopuszczalna jest sądowa droga dochodzenia sprostowania. W takiej sytuacji sąd pracy przekaże pracodawcy pozew jako wniosek o sprostowanie świadectwa pracy.

Sąd Najwyższy w podjętej w listopadzie 2009 r. uchwale rozstrzygnął, że pracownik nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy:
• w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
• gdy jednocześnie kwestionuje zgodność z prawem tego rozwiązania, a nie wystąpił do sądu z powództwem o roszczenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 56 kp.

Uchwałą tą Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnął powyższą wątpliwość, stwierdzając, że świadectwo pracy ma jedynie charakter informacyjny, techniczny.

Jeżeli nawet tryb rozstania spółki z pracownikiem był wadliwy, np. pracownik niesłusznie został zwolniony dyscyplinarnie, ale nie odwołał się do sądu pracy w terminie przewidzianym dla kwestionowania zwolnienia, nie można już zmienić podstawy ani przyczyny zwolnienia poprzez sprostowanie świadectwa pracy.

Więcej o praktycznych aspektach funkcjonowania spółki z o.o. przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, z której pochodzi powyższy artykuł autorstwa Pana Macieja Szupłata.

Brak komentarzy:

FACEBOOK