poniedziałek, 11 stycznia 2010

Jakie są korzyści postępowania zabezpieczającego?

Składając pozew musisz brać pod uwagę, że zanim zyskasz tytuł wykonawczy i sprawę skierujesz do komornika, to Twój dłużnik zdąży już pozbyć się majątku i cały trud i pieniądze włożone w postępowanie sądowe zostaną zmarnowane. Możesz uniknąć takiej sytuacji, jeśli już na początku procesu odpowiednio zabezpieczysz swoje roszczenie.

Przepisy kpc przewidują specjalne postępowanie nazywane postępowaniem zabezpieczającym, w którym sąd może np. na czas trwania procesu zakazać zbywania nieruchomości, zająć ruchomości czy wynagrodzenia za pracę, ustanowić hipotekę przymusową czy zawiesić postępowanie rejestrowe w KRS. Dzięki temu nie powinieneś mieć kłopotu z wyegzekwowaniem swojej należności czy przysługującego Ci prawa.

W przypadku zabezpieczenie roszczeń pieniężnych przepisy kpc wprost określają, jakie są sposoby zabezpieczenia, możesz więc zażądać, by nastąpiło ono przez:
1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
2) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Jeśli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych do zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:
1) unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
2) ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;
3) zawiesić egzekucję lub postępowanie wykonawcze;
4) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi;
5) nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze;
6) w sprawach o rozwód, o separację oraz o unieważnienie małżeństwa sąd może również orzec o wydaniu małżonkowi opuszczającemu mieszkanie zajmowane wspólnie przez małżonków potrzebnych mu przedmiotów.

Jak widzisz korzyści ze złożenia wniosku o zabezpieczenie są naprawdę duże, w dodatku postępowanie to nie jest drogie (opłata wynosi 40 zł przy udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego lub 100 zł przy roszczeniach majątkowych) lub w ogóle bezpłatne – jeśli wniosek o zabezpieczenie został złożony w piśmie rozpoczynającym postępowanie.

Brak komentarzy:

FACEBOOK