poniedziałek, 28 grudnia 2009

Jakie zmiany nastąpiły w zamówieniach publicznych?

Dnia 7 grudnia 2009 r. pierwsza z przygotowywanych nowelizacji ustawy Pzp została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 206, poz. 1591). Jej przepisy weszły w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia tj. 22 grudnia 2009 r. Wyjątkiem był zmieniony art. 38 ustawy Pzp dotyczący wyjaśnień treści siwz. Przepis zaczął obowiązywać 7 grudnia 2009 r. tj. w dniu ogłoszenia nowelizacji.

Możliwość zaliczkowania zamówienia, obowiązek wcześniejszego zwracania wadium, zdecydowanie wyższe wpisy od skargi na orzeczenie wydane przez KIO – to jedynie niewielka część ważnych dla Ciebie zmian.

Jedną ze zmian jest to, że do katalogu okoliczności, w których będzie istniał obowiązek wykluczenia z postępowania wykonawcy, dodano popełnienie przestępstwa przeciwko środowisku. Kolejna polega na tym, że wykonawca będzie mógł korzystać nie tylko z potencjału kadrowego i technicznego innych podmiotów! Wolno mu będzie również bazować na:
• wiedzy i doświadczeniu takich podmiotów oraz ich
• zdolnościach finansowych
niezależnie od charakteru prawnego stosunków łączących go z tymi podmiotami.
Oczywiście będzie musiał w takiej sytuacji w jakiś sposób udowodnić Ci, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia. W szczególności wolno mu będzie przedstawić pisemne zobowiązanie takich podmiotów do udostępnienia mu odpowiednich zasobów na czas korzystania z nich przy realizacji zamówienia.

Są też zmiany dotyczące zmiany umów - zgodnie ze znowelizowanymi przepisami będzie można dokonywać w umowie nieistotnych zmian, nawet jeśli nie zostały one wcześniej określone w siwz lub ogłoszeniu. Jak wynika z uzasadnienia projektu, chodzi o modyfikacje, w wyniku których nie zmieniłby się krąg podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia. Pozostałe „poważniejsze” zmiany umowy nadal będą musiały zostać opisane w specyfikacji lub ogłoszeniu.

Szerzej o zmianach w Prawie zamówień publicznych przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w tekście Pani Justyny Rek-Pawłowskiej, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK