poniedziałek, 14 grudnia 2009

Jak rozliczyć w grudniu czas pracy pracownika?

W grudniu przypadają dwa dni świąteczne – 25 i 26 grudnia. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące rozliczania czasu pracy w tym miesiącu. Sprawdź, jak należy postępować, by Twoje rozliczenia były poprawne. Czy możesz skłonić pracowników, by wzięli urlop 24 grudnia, w Wigilię, która według przepisów nie jest dniem świątecznym?

Gdy pracownik wykonywał pracę w święto – 25 lub 26 grudnia, musisz udzielić mu za to dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym grudzień (art. 15111 § 1 pkt 2 kp). Jeśli zatem w spółce okres rozliczeniowy jest 3-miesięczny i obejmuje październik, listopad i grudzień lub jest miesięczny (grudzień), możesz w zamian za pracę np. 26 grudnia udzielić dnia wolnego np. 24 grudnia, w Wigilię, lub 31 grudnia w sylwestra.

Pamiętaj, że za pracę w święto zawsze musisz dać pracownikowi cały dzień wolny. Zatem nawet jeśli pracownik pracował w święto tylko godzinę albo 2 godziny, musisz mu dać cały dzień wolny, a nie tylko tę 1 godzinę czy 2 godziny czasu wolnego. Jeżeli pracował więcej niż 8 godzin, np. 12, musisz udzielić mu dnia wolnego, a w podstawowym systemie czasu pracy (tj. gdy pracownik ma zawsze planowaną pracę po 8 godzin) – rozliczyć się jeszcze z godzin przepracowanych w święto ponad 8 godzin.

Jeśli pracownik pracował w święto i nie został mu udzielony dzień wolny, musisz za przepracowane przez niego godziny wypłacić wynagrodzenie i dodatek (art. 15111 § 3 kp). Zgodnie z powszechnie stosowaną przez pracodawców uchwałą Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170) pracownikowi należy wówczas zapłacić wynagrodzenie i tylko jeden 100% dodatek. Zdaniem PIP i Ministerstwa Pracy pracownikowi przysługują wówczas dwa 100% dodatki.

Pamiętaj też, że zakazana jest praca na podstawie umowy o pracę w święta w placówkach handlowych. Może w nich pracować jedynie przedsiębiorca, który jako osoba fizyczna prowadzi własną działalność gospodarczą.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa Spółki z o.o.” w artykule, z którego pochodzi powyższy fragment autorstwa pani Iwony Jaroszewskiej-Ignatowskiej.

Brak komentarzy:

FACEBOOK