czwartek, 1 października 2009

Jakie korzyści daje Ci umowa o charakterze gwarancyjnym?

Umowa gwarancyjna polega na tym, że gwarant zapewnia wierzyciela (beneficjenta gwarancji), iż osoba trzecia (dłużnik) spełni świadczenie. Jeśli dłużnik tego nie zrobi (a więc nie wykona zobowiązania lub wykona je w sposób nieprawidłowy), wówczas będziesz mógł zażądać odszkodowania od gwaranta. Gwarant może jednak zwolnić się z obowiązku naprawienia szkody, spełniając przyrzeczone świadczenie, chyba że jest to sprzeczne z umową lub właściwością świadczenia.

Zaletą tego zabezpieczenia jest to, że możesz żądać odszkodowania od dodatkowej osoby, ponadto jego ustanowienie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Skuteczność tego zabezpieczenia zależy od zamożności gwaranta. W praktyce gwaranci często próbują umieszczać w umowie zapisy, które powodują, że w pewnych sytuacjach nie będą oni odpowiadać, np. uzależniają swoją odpowiedzialność od tego, że dłużnik nie wykona zobowiązania specjalnie, mając na celu pokrzywdzenie wierzyciela. Dlatego bardzo uważnie sprawdź zaproponowane przez gwaranta zapisy umowne.

Gwarancja i poręczenie bankowe działają na podobnych zasadach jak umowa o charakterze gwarancyjnym. Tego typu gwarancji udzielają banki oraz instytucje ubezpieczeniowe.

Podstawową zaletą gwarancji bankowej (lub ubezpieczeniowej) oraz poręczenia bankowego jest to, że gwarant (bank, instytucja ubezpieczeniowa) jest z reguły w pełni wypłacalny i można od niego wyegzekwować należność. Wadą tego rodzaju zabezpieczeń jest ich wysoki koszt oraz to, że dłużnik musi spełniać wysokie kryteria, by je uzyskać.

Gwarancja bankowa lub poręczenie udzielane są przez bank na zlecenie dłużnika. Umowa przewiduje, że jest to jednostronne zobowiązanie banku gwaranta, iż po spełnieniu przez beneficjanta gwarancji określonych warunków bank wykona świadczenie pieniężne na jego rzecz – bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku. Udzielenie gwarancji bankowej następuje na piśmie, w przeciwnym razie jest ona nieważna.

Przysługujące wierzycielowi roszczenia z tytułu gwarancji bankowych oraz poręczeń udzielanych przez banki, które stały się wymagalne, przedawniają się z upływem 6 lat.

Brak komentarzy:

FACEBOOK