czwartek, 22 października 2009

Jak skutecznie zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Jako członek zarządu masz prawo zaskarżyć uchwały, które Twoim zdaniem są niekorzystne dla spółki lub wspólników. Zaskarżenie uchwały jest możliwe na dwa sposoby. Od wyboru, którego dokonasz, może zależeć, czy będzie ono skuteczne. Jak więc zmaksymalizować szansę na wygranie procesu?

Uchwałę zgromadzenia wspólników możesz zaskarżyć, żądając:
1) stwierdzenia jej nieważności albo
2) żądając jej uchylenia.
Inne są przesłanki każdego z tych sposobów zaskarżenia i inne są ich skutki. Uchylenie uchwały jest możliwe, jeśli jest ona sprzeczna z umową spółki bądź dobrymi obyczajami i godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika. Z kolei nieważność uchwały sąd stwierdza, jeśli jest ona sprzeczna z ustawą.

W sprawie, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy (wyrok SN z 24 czerwca 2009 r., sygn. I CSK 510/08), uchwała spółki z o.o. została zaskarżona przez wspólników, z których jeden nie został powiadomiony o zgromadzeniu, a drugiemu zaś spółka uznała oddanie tylko jednego głosu, mimo że dysponował 28 udziałami. Powodem takiego postępowania spółki było to, że umowa spółki przewidywała umorzenie udziałów w stosunku do osób, które nie są jej pracownikami, zaś obaj wspólnicy przestali nimi być. Sąd niższych instancji uznały, że takie umorzenie jest sprzeczne z prawem, jednak o ile sąd I instancji uchylił uchwałę, o tyle sąd II instancji stwierdził, że powinna być stwierdzona jej nieważność.

Jeśli nie masz pewności, czy w danej sytuacji powinieneś żądać stwierdzenia nieważności uchwały czy jej uchylenia, to powództwo przeciwko spółce skarżące radzę uchwałę sformułować alternatywnie – w pozwie żądaj więc stwierdzenia nieważności uchwały albo jej uchylenia (w sytuacji, gdy sąd uzna, że nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności).

Brak komentarzy:

FACEBOOK