czwartek, 8 października 2009

Jak przywrócić termin do złożenia apelacji?

Zakończył się proces sądowy z Twoim udziałem. Zapadł niekorzystny dla Ciebie wyrok, postanowiłeś więc złożyć apelację. Niestety, okazało się, że byłeś chory i nie mogłeś zrobić tego na czas... Jak postąpić w takiej sytuacji? Jedyne, co możesz zrobić, to zażądać, aby sąd przywrócił termin na złożenie apelacji.

W jaki sposób sprawić, aby termin został przywrócony i był liczony od nowa? Jeśli przekroczysz termin procesowy, możesz złożyć do sądu wniosek o jego przywrócenie. Niestety, nie jest to proste, musisz spełnić łącznie następujące warunki:
- złożyć wniosek o przywrócenie terminu;
- udowodnić, że uchybienie terminu spowoduje dla Ciebie ujemne skutki procesowe, np. nie będziesz mógł wnieść apelacji;
- uprawdopodobnić, że przekroczenie terminu nie nastąpiło z Twojej winy, np. na skutek pożaru w siedzibie spółki utraciłeś wszystkie dokumenty związane z prowadzoną sprawą i nie byłeś w stanie odtworzyć wszystkich danych na czas, tak by móc złożyć pismo do sądu;
- wraz z wnioskiem należy dokonać czynności procesowej, do dokonania której upłynął termin, np. wnieść apelację.

Oczywiście by sąd uwzględnił wniosek, musisz spełnić wszystkie z powyższych elementów, są one tak samo ważne, w praktyce jednak kluczowe jest wykazanie, że przekroczenie terminu nie nastąpiło z Twojej winy.

Twój wniosek powinien spełniać warunki pisma procesowego, musisz więc wskazać w nim o jaką sprawę chodzi (sygnaturę), wskazać sąd oraz strony. Najważniejsze jest jednak umieszczenie w uzasadnieniu wniosku okoliczności uzasadniających wniosek. Okoliczności te musisz uprawdopodobnić, co oznacza, że wystarczy wskazanie możliwości ich wpływu na przekroczenie terminu.

Ważne jest też, abyś prawidłowo sformułował, o co wnosisz. Nie możesz np. jednocześnie złożyć wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej, np. złożenia zarzutów powód nakazu zapłaty oraz zażalenie na ich odrzucenie z powodu uchybienia terminu dokonania czynności. Oba wnioski wykluczają się wzajemnie.

Jeżeli twierdzisz, że złożyłeś pismo w terminie, a sąd błędnie uznał, iż przekroczyłeś termin, to powinieneś wnieść zażalenie. Jeśli natomiast rzeczywiście przekroczyłeś termin, ale masz jakieś argumenty na swoje usprawiedliwienie, to składasz wniosek o przywrócenie terminu.

Kolejna rzeczą, o której musisz pamiętać w przy sporządzaniu wniosku jest fakt, że samo złożenie takiego wniosku nie powoduje wstrzymania postępowania ani wykonania orzeczenia w toczącej się sprawie. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności – wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia.
Warto o tym pamiętać przy formułowaniu wniosku i np. w piśmie o przywrócenie terminu złożyć wniosek także np. o wstrzymanie wykonania wyroku. W ten sposób możesz zapobiec wszystkim konsekwencjom niedokonania na czas danej czynności. Oczywiście to sąd będzie podejmować decyzję i składając wniosek nigdy nie masz pewności, czy sąd go uzna, ale tak czy inaczej zawsze warto spróbować.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której musisz pamiętać sporządzając wniosek. To fakt, że równocześnie ze złożeniem wniosku należy dokonać danej czynności procesowej. Innymi słowy, składając wniosek o przywrócenie apelacji musisz dołączyć do niego samą apelację wraz załącznikami.

Więcej o tym, jak i kiedy możesz przywrócić termin sądowy, przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK