poniedziałek, 5 października 2009

Jak możesz szybciej dochodzić roszczeń?

Od 1 stycznia 2010 r. szybciej będziesz mógł odzyskać swoją należność od kontrahenta. Tego dnia wchodzą w życie zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, które usprawniają egzekucję roszczeń. Na czym polegają zmiany? Postępowanie upominawcze będzie mogło się toczyć jako postępowanie elektroniczne.

Do Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono nowy dział VIII obejmujący postępowanie elektroniczne art. 50528-37, a w zasadzie elektroniczne postępowanie upominawcze (tylko ono jest na razie częścią tego działu, być może z czasem pojawią się także inne postępowania elektroniczne). Postępowanie to będzie kolejnym tzw. postępowaniem odrębnym (obok m.in. na pewno znanego Ci postępowania w sprawach gospodarczych), co oznacza, że przepisy dotyczące go będą miały pierwszeństwo przed przepisami normującymi „zwykłe” postępowanie cywilne.

W tym nowym postępowaniu stosowane będą zasadniczo przepisy o postępowaniu upominawczym z niżej opisanymi odrębnościami (zasadą jest, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie stosuje się innych przepisów).
Nowe postępowanie powinno być szybkie i proste - pozew będzie wnoszony wyłącznie drogę elektroniczną, zaś pisma procesowe sporządzone przez pozwanego mogą być wnoszone tą drogą, nakazy zapłaty będzie mógł wydawać referendarz sądowy. W praktyce wszystko wskazuje na to, że będzie to postępowanie szybsze od zwykłego postępowania upominawczego – dzięki temu, że będzie się toczyło w postaci elektronicznej.

W pozwie powód powinien wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodów nie trzeba będzie dołączać do pozwu. Gdy nie będzie podstaw do wydania nakazu zapłaty, sąd przekaże sprawę do sądu według właściwości ogólnej i będzie się toczyć normalne postępowanie cywilne, w trybie właściwym dla danej sprawy.
Pozew w tym postępowaniu powinien zawierać, poza normalnymi elementami, także:
1) numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania,
2) NIP powoda innego niż osoba fizyczna, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Jak będzie mógł bronić się pozwany? Choć sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, to pozwany powinien przedstawić w nim zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości, a sąd przekaże sprawę do sądu według właściwości ogólnej.

Więcej na temat elektronicznego postępowania upominawczego przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK