poniedziałek, 28 września 2009

Jaki rodzaj zabezpieczenia umowy warto wybrać?

Podczas zawierania umowy bądź przygotowany na to, że kontrahent będzie próbował uchylić się od realizacji jej warunków lub nie będzie w stanie ich spełnić. Jeśli Twoja spółka poniesie szkodę z tego powodu, możesz, jako członek zarządu, zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Jak widzisz, warto zabezpieczyć transakcję, tak aby zapewnić sobie możliwość ściągnięcia należności, zabezpieczenia majątku dłużnika na poczet odszkodowania lub przynajmniej przyspieszenie i uproszczenie sposobu dochodzenia roszczeń.

Możesz skorzystać z dwóch rodzajów zabezpieczeń:
- rzeczowych, dzięki którym uzyskasz możliwość zaspokojenia swoich roszczeń z określonej rzeczy, niezależnie od tego, kto jest jej aktualnym właścicielem (wierzytelność jest zabezpieczona przez określony przedmiot majątkowy, z którego wierzyciel może się zaspokoić z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, lub gdy własność przedmiotu zabezpieczenia zostanie przez dłużnika przeniesiona na inną osobę);
- osobistych, polegających na tym, że obok dłużnika głównego zobowiązaną do zapłaty staje się inna osoba.

Jakie zabezpieczenie jest dla spółki najbardziej korzystne? Z reguły przyjmuje się, że najkorzystniejsze są zabezpieczenia rzeczowe, gdyż umożliwiają Ci sięgnięcie bezpośrednio do danego składnika majątku, np. hipoteka pozwala Ci przejąć nieruchomość należącą do dłużnika.

Rodzaj zabezpieczenia powinieneś więc wybierać w zależności od:
• wielkości transakcji, np. przy małych transakcjach z reguły wystarcza wystawienie weksla, ale przy dużych warto się już zabezpieczyć hipoteką, zastawem lub gwarancją bankową, i
• konkretnej sytuacji, np. czy transakcja ta zdecyduje o dalszych losach spółki, czy to tylko jedna z wielu umów.

Nie ma tu ścisłych reguł, poza jedną – im więcej zabezpieczeń użyjesz przy danej transakcji, tym większą masz pewność, że wyegzekwujesz należność. Możesz przy tym łączyć zabezpieczenia osobiste (np. weksel z poręczeniem) z zabezpieczeniami rzeczowymi (np. ustanowieniem hipoteki). Dzięki temu będziesz miał możliwość skorzystania w określonym momencie z tego rodzaju zabezpieczenia, które umożliwi Ci jak najszybsze i jak najpełniejsze uzyskanie świadczenia od dłużnika. Na przykład, wiedząc, że ma on pieniądze, możesz dość szybko odzyskać należność dzięki wypełnieniu weksla i nie będzie konieczne przejęcie jego nieruchomości, a następnie jej sprzedaż, co zwykle zajmuje sporo czasu.

Zabezpieczenia rzeczowe to:
1) zastaw,
2) zastaw na prawach,
3) zastaw rejestrowy,
4) zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej,
5) przewłaszczenie na zabezpieczenie,
6) hipoteka,
7) kaucja.

Zabezpieczenia osobiste to:
1) umowa o charakterze gwarancyjnym,
2) gwarancja i poręczenie bankowe,
3) poręczenie,
4) weksel in blanco i poręczenie wekslowe,
5) poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego.

Brak komentarzy:

FACEBOOK