czwartek, 3 września 2009

Jak możesz przedłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy?

Dnia 22 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. nr 125, poz. 1035). Ma ona za zadanie pomóc przedsiębiorcom w walce z kryzysem i w zachowaniu miejsc pracy. Jedną z bardzo korzystnych zmian jest możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Opisane poniżej nowe zasady możesz stosować nawet jeśli nie spełniasz kryteriów do stosowania nowej ustawy.

Jeśli będzie to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi bądź dotyczącymi organizacji czasu pracy, okres rozliczeniowy, jaki stosujesz w spółce, może być przedłużony. Maksymalnie może wynosić 12 miesięcy (standardowy wynosi 4 miesiące), przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

A zatem będziesz mógł znacznie uelastycznić świadczenie pracy przez pracowników i dostosować czas jej trwania do potrzeb spółki. W czasie, gdy w spółce jest więcej pracy będziesz mógł zatrudniać pracowników dłużej (może się okazać, że nie będziesz musiał zatrudniać dodatkowych pracowników lub płacić za nadgodziny), skracając czas pracy w innych dniach, w których pracy jest mniej.

Ponadto w okresie stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może przewidywać zróżnicowanie liczby godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Okres dłuższej pracy równoważony będzie okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 Kodeksu pracy. Musisz zatem tak rozplanować pracę, aby pracownik miał zasadniczo w każdej dobie minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, zaś w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku (obejmującym co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego).

W każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy:
1) wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
2) harmonogram czasu pracy określający indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może być sporządzany na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 2 miesiące.

Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadzasz w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, treść porozumienia ustalasz z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu przepisów Kodeks pracy. Gdy w Twojej spółce nie działają zakładowe organizacje związkowe, przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadzasz w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym w spółce.

Kopię porozumienia składasz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 3 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.

Szerzej o tym, jak i kiedy możesz skorzystać z nowych możliwości wprowadzonych przez ustawę, będziesz mógł przeczytać w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK