czwartek, 17 września 2009

Co powinno się znaleźć w deklaracji wekslowej?

W deklaracji wekslowej (porozumieniu wekslowym) znajdują się informacje, kiedy i na jakich warunkach można wypełnić weksel in blanco. Nie trzeba sporządzać jej na piśmie. Jeśli jednak jesteś wystawcą weksla, radzę to zrobić – w przeciwnym razie remitent będzie mógł go wypełnić dowolnie, co na pewno nie będzie dla Ciebie korzystne!

Jeśli jesteś dłużnikiem, postaraj się o umieszczenie w deklaracji wekslowej zapisu mówiącego, że wierzyciel zawiadomi Cię o wypełnieniu weksla listem poleconym na kilka dni wcześniej. Dlaczego jest to dla Ciebie korzystne? Opóźnia to moment wypisania weksla, a więc i możliwość egzekwowania przez wierzyciela praw na drodze sądowej. Ponadto masz pewność, że nie zapomnisz o takim zobowiązaniu.

Zapis deklaracji wekslowej dotyczący możliwości wypełnienia weksla może brzmieć np. tak:
X (remitent), ma prawo wypełnić weksel, na warunkach określonych w niniejszej deklaracji wekslowej, jeśli Y (wystawca weksla) zalegać będzie z zapłatą swojego zobowiązania wynikającego z umowy zawartej przez Strony 20 października 2008 r. dłużej niż 30 dni. O zamiarze wypełnienia weksla X ma obowiązek zawiadomić listem poleconym Y na 10 dni wcześniej. Y ma obowiązek informować na piśmie, listem poleconym, X o każdorazowej zmianie adresu, w przeciwnym razie pismo informujące o zamiarze wypełnienia weksla dostarczone na poprzedni adres uznaje się za doręczone.

W deklaracji wekslowej znajdują się także zapisy określające, jak remitent może wypełnić weksel. Przede wszystkim wpisana jest tam suma, na jaką weksel może zostać wypisany. Z reguły kwota ta jest większa od wartości ewentualnego zadłużenia. To oczywiste, że wypisując weksel wierzyciel będzie chciał od razu uwzględnić całość swojego roszczenia, a więc należne odsetki, koszty własne związane z jego dochodzeniem itp.

Radzę wpisywać w deklaracji maksymalną kwotę, na jaką weksel może być wypisany, np. 50.000 zł. Jest to bezpieczniejsze niż np. taki zapis:
W załączeniu składam do dyspozycji X z siedzibą w Warszawie, weksel in blanco z mojego wystawienia, który spółka X ma prawo wypełnić na sumę odpowiadającą mojemu zadłużeniu z tytułu umowy z dnia 20 października 2008 r., łącznie z odsetkami i kosztami.

Jako wystawca weksla musisz wiedzieć, że często w deklaracji wekslowej znajduje się również oświadczenie remitenta o tym, że jej postanowienia przyjął on określonego dnia. Polecamy takie rozwiązanie, gdyby okazało się, że nie podpisuje on deklaracji jak umowy. Tak czy inaczej, musisz mieć na treści deklaracji wekslowej podpis drugiej strony, w przeciwnym razie jak wykażesz, że zaakceptował on treść deklaracji?

W każdej deklaracji radzimy również wpisywać postanowienie, co ma się stać z wekslem, gdy wygaśnie zobowiązanie, które on zabezpiecza. Często wprowadza się np. zapis, że weksel ma zostać zwrócony wystawcy.

Zanim podpiszesz weksel in blanco oraz deklarację wekslową, bardzo uważnie ją przeczytaj. Jest bardzo prawdopodobne, że zauważysz np., iż remitent zastrzega sobie prawo do wystawienia weksla na wyższą sumę niż kwota pożyczki, tłumacząc to „kosztami manipulacyjnymi” lub potencjalnymi odsetkami za Twoje opóźnienie przy zapłacie. Wówczas rozważ, czy warto zaryzykować i podpisać taką deklarację.

Więcej o wekslach możesz przeczytać w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK