poniedziałek, 7 września 2009

Kiedy mimo błędów formalnych przy zwołaniu zgromadzenia nie będzie można podważyć uchwały?

Zarząd zwołuje wspólników na zgromadzenie wysyłając listy polecone lub korzystając z poczty kurierskiej za pisemnym potwierdzeniem odbioru, co najmniej na 2 tygodnie przed terminem obrad (art. 238 ksh). Czy jeśli wspólnik został powiadomiony o zgromadzeniu w inny sposób, daje mu to prawo do zaskarżenia uchwały? Sąd Najwyższy orzekł, że zwołanie zgromadzenia wspólników w inny niż ww. sposób nie powoduje automatycznej nieważności podjętych na nim uchwał (wyrok SN z 26 marca 2009 r., I CSK 253/08 - LEX nr 491551).

Sąd Najwyższy uznał, że obecnie art. 238 § 1 ksh opisując sposoby zwoływania zgromadzenia wspólników kładzie nacisk na nadanie lub wysłanie zawiadomienia w określonym terminie, a nie na doręczenie ich adresatowi. A zatem przepis ten zapewnia wspólnikom tylko minimalne gwarancje ochrony ustawowej. Jeśli zostaną zawiadomieni o zgromadzeniu wspólników w inny sposób, taki, który pozwala na uzyskanie z określonym wyprzedzeniem czasowym informacji o terminie, miejscu i porządku obrad, nie może to być traktowane jako zwołane wadliwie i pozbawiać zgromadzenia prawa do podejmowania uchwał.

Odmienną sprawą jest rozstrzygnięcie, czy uchwała podjęta na zgromadzeniu zwołanym z naruszeniem przepisów formalnych jest sprzeczna z przepisami ksh. Jeszcze gdy obowiązywały przepisy Kodeksu handlowego wielu prawników podkreślało, że sprzeczność uchwały z ustawą obejmuje nie tylko merytoryczną zawartość uchwały, ale odnosi się także do naruszeń na etapie jej podejmowania (uchybienia formalne), a te ostatnie mogły być podstawą uwzględnienia powództwa o jej unieważnienie, jeżeli mogły mieć wpływ na jej treść. Także i w orzecznictwie przyjmowano wówczas, że unieważnienie uchwały podjętej z naruszeniem wymogów proceduralnych mogło nastąpić tylko wtedy, gdy zostało wykazane, że naruszenie to miało wpływ na jej treść (wyrok SN z 8 grudnia 1998 r., I CKN 243/98, OSNC 1999/6/116).

Taki pogląd został przeniesiony także na grunt ksh, gdy ustawa ta zajęła miejsce kh. A zatem, zdaniem SN, uchybienia formalne (np. wadliwość zwołania zgromadzenia), także na etapie poprzedzającym podjęcie uchwały, mogą być skuteczną podstawą żądania stwierdzenia nieważności uchwały tylko wówczas, jeśli wywarły wpływ na jej treść (wyrok SN z 16 lutego 2005 r., II CK 296/04, OSNC 2006/2/31).

To orzeczenie jest korzystne dla zarządów szczególnie mniejszych spółek, gdzie nie są ściśle przestrzegane wszystkie zasady dotyczące zwołania zgromadzenia wspólników. Wspólnikowi trudno będzie zatem podważyć uchwałę tylko dlatego, że zawiadomienie o zgromadzeniu otrzymał do rąk własnych. Więcej o jego konsekwencjach przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w artykule, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK