czwartek, 24 września 2009

Niepodpisana umowa także może Cię wiązać!

Zgodnie z podstawowymi zasadami prawa cywilnego umowa jest uważana za zawartą, kiedy strony doszły do porozumienia co do istotnych jej elementów. Jeśli więc przepisy nie wymagają do zawarcia umowy formy szczególnej, pamiętaj, że za zawartą umowę uznaje się ustne uzgodnienia stron. Bądź zatem ostrożny w negocjacjach!

W sprawie, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 6/08) doszło do zawarcia umowy przez klub sportowy, w imieniu którego umowę podpisał dyrektor klubu. Tymczasem do dokonania takiej czynności statut wymagał podpisu prezesa klubu. Kiedy po jakimś czasie kontrahent domagał się odszkodowania z tytułu niewykonania umowy przez klub, ten w odpowiedzi na pozew stwierdził, że umowa jest nieważna, ponieważ podpisała ją ze strony klubu tylko jedna osoba, a zgodnie z regulaminem klubu potrzebna jest reprezentacja łączna. Klub podniósł tez zarzut nieważności umowy z tego względu, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Sąd pierwszej instancji uwzględnił powództwo, a ponieważ umowa nie została we właściwy sposób podpisana, to do jej zawarcia doszło w sposób dorozumiany. Sąd drugiej instancji zmienił ten wyrok i powództwo oddalił. Od tego wyroku powód wniósł skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy uwzględnił. W uzasadnieniu wyroku SN stwierdził, że doszło do zawarcia umowy, gdyż była ona przez strony faktycznie wykonywana. Uznał on zatem, że brak na umowie podpisu jednej strony nie oznacza wcale, że nie została ona skutecznie zawarta. Umowa może bowiem być zawarta w sposób dorozumiany.

Brak komentarzy:

FACEBOOK