środa, 10 czerwca 2009

Jak zabezpieczyć interesy spółki podczas negocjacji?

Podczas rozmów handlowych często jesteś zmuszony ujawniać dane, które są dla Ciebie ważne, dlatego istotne jest, by nie zostały przekazane innym osobom, np. konkurencji.
Możesz zobowiązać swojego kontrahenta, żeby nie ujawniał i nie przekazywał innym osobom ani nie wykorzystywał do własnych celów poufnych informacji, które zastrzegłeś.

Osoba, która otrzymała zastrzeżone informacje, nie powinna ich ujawniać, przekazywać ani wykorzystywać do własnych celów (tzn. celów niezwiązanych z zawarciem i wykonaniem negocjowanej umowy). Inaczej będzie, tylko jeśli strony prowadzące negocjacje dokonają odmiennych uzgodnień.
Zobowiązanie do zachowania poufności ma charakter ciągły i (jeżeli strony nie postanowią inaczej) bezterminowy. W mojej opinii niedopuszczalne jest uwolnienie się od tego obowiązku w drodze wypowiedzenia.

Zobowiązanie do zachowania poufności ma charakter bezterminowy, jednak wśród prawników zdarzają się opinie, że obowiązek zachowania poufności wygasa, jeśli informacja straciła charakter poufnej, a więc np. stała się powszechnie znana.

Nie jest to jednak oczywiste – zawsze może się zdarzyć, że mimo iż informacja stała się powszechnie znana, stronie z jakichś powodów zależy, aby nikt nie poznał jej szczegółów. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Możesz też postanowić inaczej i zmienić opisane wcześniej zasady, np. w taki sposób, aby lepiej chroniły Twoją spółkę, jeśli tylko kontrahent wyrazi na to zgodę.

Przepisy nie określają wprost, jakie informacje ujawniane podczas prowadzenia negocjacji mogą być uznane za poufne. A zatem sam określasz, które informacje są dla Ciebie na tyle istotne, że chcesz je chronić. Zauważ, że jest to szersza ochrona niż na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pamiętaj więc, że jeśli jakaś informacja ma być chroniona przez prawo, musisz poinformować kontrahenta o tym, że jest poufna. Najlepiej poproś go, aby złożył Ci oświadczenie, że przyjmuje Twoją informację do wiadomości lub przynajmniej podpisał się na nim i potwierdzi w ten sposób, że je otrzymał.

Jeśli kontrahent nie będzie respektował zastrzeżenia poufności danych, możesz domagać się od niego:
- odszkodowania na zwykłych zasadach albo
- wydania uzyskanych przez niego korzyści
(art. 72(1) Kodeksu cywilnego).

Zanim zdecydujesz się na wysunięcie któregoś z tych żądań, oceń wartość możliwego odszkodowania oraz możliwość udowodnienia szkody. Jeśli będziesz domagać się, aby kontrahent zwrócił Ci uzyskane korzyści, nie musisz udowadniać wysokości szkody, którą poniosłeś, wystarczy, że podasz, jaką korzyść osiągnął.

Brak komentarzy:

FACEBOOK