środa, 10 czerwca 2009

Członek zarządu będzie odpowiadał za długi spółki

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, na podstawie których były członek zarządu spółki odpowiada za zobowiązania podatkowe spółki z o.o., gdy egzekucja od niej jest bezskuteczna, są zgodne z Konstytucją. Co więcej nie ma on możliwości kwestionowania decyzji wymierzającej podatek i to też jest z Konstytucją zgodne…

Trybunał Konstytucyjny orzekł tak 26 maja 2009 r. (sygn. SK 32/07). Sprawa dotyczyła prezesa spółki z o.o., który podpisał deklarację w podatku dochodowym od osób prawnych. Następnie za ten okres fiskus wydał spółce decyzję, w której określił jej zobowiązanie podatkowe. Odmówił on jednak prezesowi wznowienia postępowania, ponieważ uznał, że jako były członek zarządu nie jest stroną postępowania. Tak więc członek zarządu odpowiada za zobowiązania podatkowe spółki, gdy należność jest określana w postępowaniu, w którym nie może uczestniczyć i nie ma możliwości kwestionowania decyzji określającej wysokość tego zobowiązania. Trybunał Konstytucyjny uznał, że stroną w postępowaniu mogą być: podatnik, inkasent, płatnik lub ich zastępca prawny, a także osoby trzecie, o których mówią przepisy Ordynacji podatkowej (a więc także członek zarządu spółki z o.o.), które z uwagi na swój interes prawny żądają czynności organu podatkowego lub których ta czynność dotyczy.

W tej sytuacji musisz koniecznie pamiętać, by spełnić przesłanki umożliwiające Ci uniknięcie odpowiedzialności za długi spółki. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 116) za zaległości podatkowe spółki z o.o. solidarnie całym swoim majątkiem odpowiadają członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:
1) nie wykazał, że:
a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy;
2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Brak komentarzy:

FACEBOOK