wtorek, 5 maja 2009

O czym musisz pamiętać, obniżając kapitał zakładowy?

Od stycznia br. już tylko 5.000 zł wynosi minimalna kwota kapitału zakładowego w spółce z o.o.! Możesz więc obniżyć wysokość kapitału zakładowego spółki. Pamiętaj jednak, że aby to uczynić, konieczne jest zachowanie procedury wymaganej przez ksh. Zgromadzenie wspólników musi więc podjąć uchwałę o zmianie umowy spółki, a następnie zarejestrować ją w KRS.

Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna określać wysokość, o jaką kapitał zakładowy ma być obniżony, oraz sposób obniżenia (a więc np. poprzez umorzenie dobrowolne lub przymusowe).

O uchwalonym obniżeniu kapitału zakładowego zarząd niezwłocznie ogłasza, wzywając wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli nie zgadzają się na obniżenie. Roszczenia wierzycieli, którzy w tym terminie zgłosili sprzeciw, powinny zostać przez spółkę zaspokojone lub zabezpieczone. Jeśli wierzyciele nie zgłoszą sprzeciwu, uważa się, że wyrazili zgodę na obniżenie kapitału zakładowego.

Powyższej zasady nie stosujesz, jeżeli pomimo obniżenia kapitału zakładowego nie zwraca się wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości.

Obniżenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego, dołączając do niego:
1) uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego,
2) dowody na należyte wezwanie wierzycieli,
3) oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w terminie, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.

Punktów 2 i 3 nie stosujesz, jeśli pomimo obniżenia kapitału zakładowego spółka nie zwraca wspólnikom wpłat dokonanych na kapitał zakładowy, a jednocześnie z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie co najmniej do pierwotnej wysokości.

Oczywiście musisz zadbać, aby wniosek spełniał wymogi reprezentacji z KRS. We wniosku nie ograniczaj się do podania numeru i pozycji Monitora Sądowego i Gospodarczego czy daty i numeru pisma przeznaczonego do ogłoszeń spółki, w którym zamieszono ogłoszenia wzywające wierzycieli, ale i załącz te dokumenty (oryginały lub odpisy).

Więcej informacji o obniżeniu kapitału zakładowego znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”, w artykule, z którego pochodzą te informacje.

Brak komentarzy:

FACEBOOK