środa, 27 maja 2009

Jak zgodnie z prawem oszczędzić na kosztach pracy i przeprowadzić spółkę przez kryzys?

Jeżeli dotknęły Cię przejściowe trudności finansowe, a realizacja zobowiązań grozi Ci utratą płynności, upadłością lub nierealizowaniem zobowiązań publicznoprawnych (np. składki ZUS, podatki), nie musisz od razu zwalniać pracowników i kończyć działalności. Zawrzyj z pracownikami porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te, które wynikają z umów o pracę. Być może w ten sposób uda się przetrwać trudną sytuację i uratować firmę oraz miejsca pracy.

Jeżeli zatrudniasz mniej niż 20 pracowników lub nie jesteś objęty zakładowym układem pracy, możesz zawrzeć z pracownikami odpowiednie porozumienie, dzięki któremu będziesz mógł przez jakiś czas płacić im mniej. W takim porozumieniu możesz zaproponować pracownikom mniej korzystne warunki zatrudnienia niż te wynikające z ich umów o pracę. W okresie, gdy trwa porozumienie, z mocy prawa nie stosuje się zapisów zawartych w umowie o pracę (lub regulaminie wynagradzania – jeżeli taki wprowadziłeś). Nie jest więc konieczne wręczanie pracownikom wypowiedzeń zmieniających.

W przypadku gdy zatrudniasz 20 lub więcej pracowników albo jesteś objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, Kodeks pracy pozwala Ci zawiesić stosowanie obowiązujących u Ciebie przepisów prawa (regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego) w drodze porozumienia zawartego odpowiednio ze związkami zawodowymi, przedstawicielstwem pracowników lub tymi organizacjami związkowymi, które są stroną układu zbiorowego pracy. Warunki i zasady ustalone w porozumieniu wchodzą w życie od dnia uzgodnionego w porozumieniu.

Treść porozumienia negocjujesz z reprezentującą pracowników organizacją związkową. Jeżeli natomiast związki zawodowe u Ciebie nie działają, wówczas porozumienie spisujesz z przedstawicielstwem pracowników wybranym w trybie przyjętym w spółce. Sposób i tryb wyłonienia przedstawicieli, którzy będą reprezentować interesy pracowników, należy do samych pracowników.

Podpisane przez obie strony porozumienie przekazujesz inspektoratowi pracy właściwemu ze względu na siedzibę Twojej spółki.

Termin obowiązywania porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia ustalasz z wyłonionym przedstawicielstwem lub związkami zawodowymi. Nie może on być jednak dłuższy niż 3 lata.

Ten fragment pochodzi z artykułu pani Beaty Naróg, który ukaże się w najbliższym numerze poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”. Znajdziesz w nim nie tylko dokładnie opisaną procedurę, jak zawrzeć porozumienia z pracownikami, ale także wzory takich porozumień.

Brak komentarzy:

FACEBOOK