środa, 13 maja 2009

Jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, musisz być aktywny w postępowaniu podatkowym

Taki wniosek płynie z wydanego ostatnio wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że ze względu na rozkład ciężaru dowodu, w sprawach dotyczących odpowiedzialności podatkowej członków zarządu spółki z o.o., podatnik musi być stroną aktywną od początku postępowania podatkowego w zakresie wykazywania przesłanek uwalniających go od odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Stwierdził także, że twierdzenia, którymi broni się podatnik, powinny wykazywać się racjonalnością i wiarygodnością, choćby w stopniu uprawdopodobnienia.

W sprawie tej WSA w Poznaniu (wyrok z 23 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Po 1199/08, LEX nr 485879) oddalił skargę członka zarządu spółki z o.o. na decyzję organów podatkowych nakładających na niego odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki. Uznał on, że członek zarządu nie wykazał w trakcie postępowania istnienia przesłanek uwalniających go od odpowiedzialności. Sam zresztą potwierdził, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie został złożony na czas – stwierdził bowiem, że nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, co jednak nie spowodowało pogorszenia sytuacji wierzycieli, którzy nie ponieśli szkody. Sąd uznał, że jeśli sam skarżący przyznaje, że nie złożył takiego wniosku we właściwym czasie, to podniesiony przez niego zarzut, że organy powinny wskazać konkretną datę, w której wniosek taki powinien być złożony, jest całkowicie nietrafny.
Sąd podkreślił także, że twierdzenia podatnika powinny wykazywać się racjonalnością i wiarygodnością, choćby w stopniu uprawdopodobnienia. W niniejszej sprawie tak się nie stało. Tymczasem twierdzenia członka zarządu były ogólnikowe i dotyczyły zdarzeń późniejszych bądź nie miały bezpośredniego związku z przedmiotem sprawy. Skoro strona nie wykazała konkretnych okoliczności i nie poparła ich dokumentami, fiskus miał prawo, aby z tego wywieść negatywne dla niej skutki.
Więcej o tym, jak uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, przeczytasz w miesięczniku przeznaczonym specjalnie dla członków zarządu spółki z o.o. – „Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK