środa, 13 maja 2009

Korzystne zmiany w postępowaniu upadłościowym

Dnia 2 maja 2009 r. weszły w życie zmiany prawa upadłościowego i naprawcze. Zmiany te mają uprościć postępowanie i je przyspieszyć. Co ciekawe większość zmian, przynajmniej teoretycznie, jest korzystna zarówno dla wierzycieli, jak i upadającej spółki. Wyjaśnionych też zostało wiele wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów o postępowaniu upadłościowym.

Zmian w postępowaniu upadłościowym jest wiele, zwróć jednak uwagę na te najważniejsze. Teraz m.in: łatwiejsze będzie prowadzenie postępowania naprawczego (będzie się ono odbywać na korzystniejszych zasadach), sąd upadłościowy będzie mógł ustanowić kuratora dla upadłego (co powinno znacznie przyspieszyć postępowanie), interesy wierzyciela w postępowaniu zabezpieczającym powinny zostać lepiej zabezpieczone, gdyż dłużnik będzie miał mniejszy wpływ na dysponowanie swoim majątkiem. Ponadto syndyka nie wiążą już postanowienia umów między upadłym a jego kontrahentami uniemożliwiające albo utrudniające osiągnięcie celu postępowania upadłościowego. Są one bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Przykładem takich postanowień są zapisy umowne, które wyłączają możliwość sprzedaży rzeczy.
Ważną zmianą jest też uchylenie art. 508 prawa upadłościowego, który pozwalał wierzycielom do czasu rozpoczęcia głosowania nad układem zgłaszać zmiany do propozycji restrukturyzacji zobowiązań. Często wierzyciele robili to w ostatniej chwili, tuż przed głosowaniem nad układem, co uniemożliwiało jego zawarcie.
Więcej o zmianach w prawie upadłościowym i naprawczych, w tym o możliwości zakazania członkowi zarządu pełnienia jego funkcji, przeczytasz w najbliższym numerze Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK