wtorek, 28 kwietnia 2009

Jak uniknąć zapłaty kosztów postępowania egzekucyjnego?

Jeśli przegrasz proces i przeciwko Tobie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, to narażasz się na dodatkowe koszty związane z prowadzoną egzekucją. Możesz ich jednak uniknąć, jeśli przekażesz egzekwowaną należność bezpośrednio do rąk wierzyciela z pominięciem komornika. Tylko w ten sposób unikniesz ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jeżeli wierzyciel wszczyna przeciwko Twojej spółce postępowanie egzekucyjne, musi się ona liczyć z tym, że poniesie koszty pracy komornika. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobierze od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).
Jeżeli komornik wyegzekwuje świadczenie z wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę, odbiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższą niż 1/10 i nie wyższą niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W obu przypadkach komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot.

Jak uniknąć tych opłat? Często dłużnik spłaca dług bezpośrednio na ręce wierzyciela już po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Na przykład pomimo toczącej się egzekucji spółka przeleje dochodzoną kwotę na konto wierzyciela. Czy takie postępowanie się opłaca? Tak.
W ten sposób spółka uniknie ponoszenia opłat na rzecz komornika.

Już na gruncie starego brzmienia ustawy (sprzed 28 grudnia 2007 r.) powstało pytanie, czy komornikowi przysługuje opłata egzekucyjna, w przypadku gdy wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z powodu spłacenia przez dłużnika do rąk wierzyciela roszczenia dochodzonego w postępowaniu egzekucyjnym? Sąd Najwyższy udzielił na nie odpowiedzi przeczącej (uchwała Sądu Najwyższego z 12 lutego 2009 r., sygn. akt III CZP 142/08).

Jeśli interesuje Cię ta kwestia, więcej na ten temat będziesz mógł przeczytać w najbliższym numerze „Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu”, w artykule p. Macieja Szupłata, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK