wtorek, 14 kwietnia 2009

Dlaczego nie możesz pozwolić, żeby sąd zwrócił Ci wniosek o ogłoszenie upadłości?

Za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają członkowie jej zarządu, solidarnie całym swoim majątkiem (art. 116 Ordynacji podatkowej). Jest tak, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie udowodnił, że występuje jedna z następujących okoliczności:
• we właściwym czasie został zgłoszony wniosek o ogłoszenie upadłości,
• zostało wszczęte postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe),
• co prawda nie został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości ani nie zostało wszczęte postępowanie układowe, lecz nie było w tym jego winy.

Podstawową przesłanką uniknięcia odpowiedzialności za długi spółki jest złożenie na czas wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Co jednak, jeśli wniosek taki, mimo że został zgłoszony w terminie, zostanie zwrócony z tego powodu, że nie zostały uzupełnione w terminie zawarte w nim braki formalne (m.in. nie został opłacony).

W wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny z Gdańska (wyrok WSA w Gdańsku z 27 stycznia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 659/08, LEX nr 478244) uznał – zresztą podobnie jak wiele innych sądów w podobnych sprawach – że gdy zostaje zwrócony wniosek o upadłość z tego powodu, że nie odpowiada on wymogom formalnym, wówczas nie można mówić o zaistnieniu przesłanki zwalniającej członka zarządu spółki od odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe. A zatem zwrot przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z powodu nieuzupełnienia jego braków formalnych jest równoznaczny z brakiem wniesienia takiego wniosku.

W wyroku tym WSA wskazał także inne elementy, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli nie chcesz przegrać sporu z fiskusem. Pamiętaj zatem, że:
1) do Ciebie (nie zaś do urzędu skarbowego czy sądu) należy wykazanie, że istnieje okoliczność uwalniająca Cię od odpowiedzialności;
2) organ podatkowy musi wykazać, że postępowanie egzekucyjne wobec spółki było bezskuteczne, nie wystarczy więc samo formalne stwierdzenie bezskuteczności egzekucji. Fiskus musi być w stanie udowodnić, że prowadził działania w celu ustalenia majątku spółki i przeprowadzenia egzekucji;
3) jeśli chcesz uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, powinieneś wskazać mienie, z którego możliwa jest egzekucja;
4) gdy brak swojej odpowiedzialności za długi spółki argumentujesz tym, że zanim powstały, zgłosiłeś rezygnację z funkcji, musisz być w stanie to udowodnić (najlepiej dokumentami).

Więcej o tym, jak uniknąć odpowiedzialności za długi spółki, dowiesz się z poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK