wtorek, 14 kwietnia 2009

Wierzyciel wspólnika może podważyć uchwałę zgromadzenia wspólników!

Wierzyciel wspólnika może złożyć pozew o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników, jeżeli narusza ona jego interesy ekonomiczne. Jednak tylko jeżeli wcześniej komornik na jego wniosek zajął majątek spółki.

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (wyrok SN, sygn. akt II CSK 355/08), w którym potwierdził prawo wierzyciela do zaskarżenia uchwał zgromadzenia wspólników. Sąd wskazał, że podstawą prawną takiego działania są przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 910(2) § 1 kpc). Z mocy zajęcia dokonanego w trakcie prowadzonej egzekucji wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do zaspokojenia wierzyciela. Może również podejmować wszelkie działania, które są niezbędne do zachowania prawa. Pamiętaj jednak, że prawo to przysługuje jednak tylko wierzycielowi, który dochodzi swoich roszczeń już na etapie postępowania egzekucyjnego. Podstawą zaskarżenia uchwały przez wierzyciela jest niekorzystny wpływ uchwały na jego interesy ekonomiczne dochodzone w tym postępowaniu.

Pamiętaj, że prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników zasadniczo przysługuje (art. 250 ksh) tylko:
1) zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym ich członkom,
2) wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu,
3) wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników,
4) wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,
5) w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.

Szerzej o tej kwestii możesz przeczytać w ostatnim numerze publikacji „Spółka z o.o. Serwis prawny zarządu”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK