niedziela, 5 kwietnia 2009

Na co musisz uważać, wypełniając weksel?

Jednym z często stosowanych zabezpieczeń jest weksel in blanco. Jeśli będziesz na tej podstawie dochodził swojej należności, to musisz być bardzo ostrożny, każdy błąd popełniony przy wypełnieniu weksla może spowodować, że okaże się on nieprzydatny. Wystarczy np., że nie dość dokładnie zostanie wskazany wierzyciel wekslowy, by sąd uznał, że nie możesz na tej podstawie dochodzić należności i będziesz musiał toczyć proces, powołując inne dowody.

W jednym z wydanych niedawno orzeczeń Sąd Najwyższy (wyrok SN z 20 lipca 2008 r., sygn. akt V CK 9/06, LEX nr 421047) wskazał jednak, że nie wszystkie błędy przy wypełnieniu weksla muszą oznaczać, że sąd, oceniając sprawę, go pominie. Uznał on m.in., że:
1) na wekslu można stosować skróty nazw miejscowości, przy założeniu że chodzi o skrót powszechnie używany i dostatecznie identyfikujący określoną miejscowość;
2) umieszczenie nad cyfrą "19" cyfry "2000" oznacza, że weksel był wystawiony w tymże roku i tak ujęta data na "starych" blankietach wekslowych spełnia wymagania przewidziane w prawie wekslowym;
3) nie musi powodować nieważności weksla podanie obok cyfry symbolu "PLN";
4) treść pieczęci firmowej nie tworzy niezbędnego elementu treści zobowiązania wekslowego i w związku z tym podpisy osób reprezentujących daną osobę prawną nie muszą być umieszczone jedynie pod odciskiem takiej pieczęci.

Ponadto Sąd Najwyższy wskazał także na inną ważną kwestię – dotyczącą przesłanek, dzięki którym możliwe jest uznanie, że nabywca weksla (jeśli to on wypełnia weksel) działa ze świadomością pokrzywdzenia dłużnika wekslowego. Przesłanki te można wyróżnić w sposób następujący:
1) następuje nabycie weksla przez indos;
2) dłużnikowi wekslowemu przysługują określone zarzuty przeciwko indosantowi ze stosunku osobistego;
3) zarzuty te istnieją w chwili nabycia weksla;
4) nabywca wie o tych zarzutach w chwili nabywania praw z weksla;
5) nabywca działa na szkodę dłużnika, tzn. w celu pozbawienia go tych zarzutów;
6) działanie to jest świadome;
7) pozbawienie określonych zarzutów prowadzi do wyrządzenia szkody dłużnikowi.

Pamiętaj, że ciężar udowodnienia wystąpienia powyższych przesłanek obciąża dłużnika wekslowego.

Więcej o tym, jak poprawnie wypełnić weksel in blanco i na co można się powołać wobec nabywcy weksla, przeczytasz w jednym z najbliższych numerów poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK