poniedziałek, 24 stycznia 2011

Kiedy możliwe jest zatrzymanie zysku w spółce?

Każdy udziałowiec ma prawo do udziału w wypracowanego przez spółkę zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Ostatecznie jednak o wypłacie decyduje uchwała zgromadzenia wspólników oraz zapisy umowy spółki.

A zatem w gruncie rzeczy nie obowiązuje zasada, że jeśli spółka osiągnie zysk, to wspólnik ma do niego prawo. O tym, co się stanie z wypracowanym przez firmę zyskiem, zdecydują wspólnicy w drodze uchwały. W przypadku gdy nie podejmą w tej sprawie żadnej decyzji, zasadniczo zysk będzie pozostawał w spółce do czasu aż nie zdecydują inaczej.

Zauważ, że wypłata dywidendy jest tylko jednym ze sposobów podziału zysku. Możliwe są bowiem 3 rozwiązania:
1. zatrzymanie zysku w spółce, a więc wniesienie go do jednego z funduszy (np. rezerwowego),
2. wypłata całego zysku w postaci dywidendy lub
3. częściowe zatrzymanie zysku w spółce, a częściowe wypłacenie zysku w postaci dywidendy.

Jeżeli umowa spółki nie inaczej nie reguluje tej kwestii, wówczas przypadający wspólnikom zysk należy podzielić proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich udziałów.

Zgodnie z podstawową zasadą wynikającą z ksh prawo do dywidendy za dany rok obrotowy ma wspólnik, który jest właścicielem udziałów w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku (art. 193 § 3 ksh). Nie ma więc prawa do dywidendy wspólnik, który sprzedał swoje udziały przed terminem zgromadzenia, na którym podjęto uchwałę o podziale zysku. Dywidendę otrzyma natomiast nabywca udziału, nawet jeśli nie był wspólnikiem w okresie, w którym spółka wypracowała zysk!

Wspólnicy mogą wprowadzić do umowy spółki postanowienie, że zgromadzeniu wspólników przysługuje prawo do określenia tzw. dnia dywidendy. Jest to dzień, na który sporządza się listę osób uprawnionych do dywidendy. Taki dzień należy wyznaczyć w ciągu 2 miesięcy od daty powzięcia uchwały o podziale zysku.
Zauważ, że może się zdarzyć, iż dywidendę otrzyma osoba, która nabyła udziały tuż przed dniem dywidendy, nawet jeśli nie była wspólnikiem podczas zwykłego zgromadzenia.

Więcej o kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem spółki z o.o. przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK