piątek, 7 stycznia 2011

Jakie pełnomocnictwo potrzebne jest do nabycia udziałów?

Często udziały są zbywane lub nabywane przez pełnomocnika. W tej sytuacji konieczne jest właściwe pełnomocnictwo, w odpowiedniej formie, a konkretnie - w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Ostatnio byłem świadkiem sytuacji, gdy do transakcji nie doszło, gdyż sprzedający miał tylko pełnomocnictwo w zwykłej formie pisemnej.

Zgodnie z art. 180 Kodeksu spółek handlowych zbycie udziału, jego części lub jego ułamkowej części, a także zastawienie musi być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeśli zatem sprzedajesz lub nabywasz udziały, pamiętaj o tym, aby z umową sprzedaży udziałów udać do notariusza, który poświadczy podpisy.

Tymczasem zgodnie z art. 99 Kodeksu cywilnego, jeśli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Jak więc widzisz, jeśli chcesz, by transakcja doszła do skutku, to pamiętaj, żeby pełnomocnictwo zostało udzielone co najmniej w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Więcej o obrocie udziałami przeczytasz w poradniku „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK