czwartek, 20 stycznia 2011

Jak zmienią się przepisy o księgach wieczystych?

Dnia 20 lutego 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jakich zmian należy się spodziewać? Teraz jedna hipoteka będzie mogła zabezpieczać kilka wierzytelności. Powoływany będzie również administrator hipoteki.

Nowe przepisy likwidują podział na hipotekę zwykłą, która zabezpiecza wierzytelności już istniejące, określone na dokładną sumą pieniężną, i hipotekę kaucyjną, która służy do zabezpieczania wierzytelności przyszłych oraz o nieustalonej wysokości.

Teraz będzie ustanawiana jedna hipoteka, którą będzie można zabezpieczać zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe oraz warunkowe. Ustawa umożliwia również zabezpieczenie hipoteką roszczeń o odsetki i przyznane koszty postępowania, jeżeli nie uległy przedawnieniu.

Roszczenie o odsetki będzie jednak mogło korzystać z zabezpieczenia tylko wtedy, gdy wysokość odsetek została ujawniona we wpisie hipoteki. Jeżeli wpis będzie określał maksymalną wysokość odsetek, wówczas ich zmiana nie będzie wymagała zmiany wpisu w księdze wieczystej. Jedna hipoteka będzie mogła zabezpieczyć kilka wierzytelności. Oznacza to, że np. kredyty i pożyczki, udzielane przez różne banki na sfinansowanie jednego przedsięwzięcia, zostaną zabezpieczone wspólną hipoteką.

Więcej o zmianach w księgach wieczystych przeczytasz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu mec. Macieja Szupłata, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK