poniedziałek, 29 marca 2010

Jakie są kompetencje rady nadzorczej wobec zarządu?

Rada nadzorcza w spółce z o.o. jest przede wszystkim organem kontrolnym. Jej kompetencje wobec zarządu nie są określone jako zamknięty spis spraw. Można je podzielić na:
1) wynikające bezpośrednio z przepisów ksh, czyli:
- ocena sprawozdań zarządu z działalności spółki oraz sprawozdań finansowych w zakresie ich zdolności z księgami i dokumentami, jak również ze stanem faktycznym,
- ocena wniosków zarządu dotyczących podziału zysku lub pokrycia strat,
- składanie raz w roku zgromadzeniu wspólników pisemnego sprawozdania z wyników oceny rady;
2) przyznane jako rozszerzenie uprawnień kontrolno-nadzorczych wynikające z umowy spółki z o.o.

Podstawowym uprawnieniem rady nadzorczej wobec zarządu jest stały nadzór nad działalnością spółki, co daje jej uprawnienie do czuwania nad prawidłowością wszelkich procesów zachodzących w spółce.

Granicą uprawnień o charakterze nadzorczo-kontrolnym jest przepis ksh stanowiący, że rada nadzorcza nie ma prawa wydawać zarządowi poleceń, które wiązałyby się z koniecznością ich wykonywania przez zarząd (art. 219 § 2 ksh). Ogranicza to uprawnienia rady nadzorczej do wydawania opinii oraz oceny, ponieważ nie ponosi ona odpowiedzialności za prowadzenie spraw spółki, a jedynie za czynności nadzoru i kontroli.

Właściwa realizacja uprawnień rady nadzorczej w przedstawionym zakresie w praktyce wiąże się z koniecznością udostępniania przez zarząd radzie, na jej żądanie, wszelkich dokumentów spółki dotyczących spraw finansowych, kadrowych oraz umów zawieranych przez zarząd w imieniu spółki.

Pamiętaj, że rada nadzorcza zawsze ma prawo żądać od zarządu przedstawiania sprawozdań i wyjaśnień oraz weryfikacji posiadanego przez spółkę majątku, a także sprawdzać wszelkie księgi i dokumenty. Oznacza to także uprawnienie kontrolowania ksiąg rachunkowych, dokumentacji, a nawet pomieszczeń spółki, kas i sejfów.


Członkowie rady nadzorczej mogą realizować swoje uprawnienia zarówno osobiście, jak i poprzez inne osoby, np. ekspertów w danej dziedzinie, biegłych. Mimo że rada jest organem o charakterze kolegialnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czynności kontrolne wykonywali oddelegowani do tego jej członkowie.
Prawo nadzoru może być realizowane zatem także indywidualnie przez każdego z członków rady lub też w inny sposób określony w umowie spółki. Rada nadzorcza może w tym celu powoływać wewnętrzne zespoły robocze, zgodnie z indywidualnymi kwalifikacjami jej członków. O ogólnych zasadach sprawowania czynności tego typu rozstrzyga zwykle umowa spółki lub regulamin prac rady nadzorczej.

Spośród kompetencji dodatkowych rady można wskazać 2 najczęściej pojawiające się
w praktyce:
1) udzielanie zgody zarządowi na dokonywanie niektórych czynności określonych
w umowie spółki oraz
2) prawo zawieszania w czynnościach, odwoływania, powoływania poszczególnych członków lub nawet wszystkich członków zarządu.

Więcej o relacjach między zarządem spółki a radą nadzorczą przeczytasz w artykule autorstwa p. Tymona Betleja pt. Relacje zarządu ze zgromadzeniem wspólników i radą nadzorczą, z którego pochodzi powyższy fragment, a który znajdziesz w najbliższej aktualizacji poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK