poniedziałek, 22 marca 2010

Jakie zmiany czekają Cię w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Przy określaniu podstawy opodatkowania PCC w przypadku umów sprzedaży nie będzie już rozróżnienia na rezydentów i nierezydentów. Osoby mające siedzibę na terytorium Polski oraz takie, których siedziba znajduje się za granicą RP, będą traktowane jednakowo. Doprecyzowane zostały także zasady zwolnienia od opodatkowania PCC umów sprzedaży instrumentów finansowych.

Te zmiany już wkrótce wejdą w życie. Do podpisu prezydenta została skierowana ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, której nowelizacja zacznie obowiązywać w ciągu 30 dni od jej opublikowania. Jak tylko znany będzie ten termin, zostanie podany w dziale Nowości oraz na stronie internetowej poradnika www.spolka.pl.

Dotychczas ustawa o PCC odmiennie regulowała sposób określenia podstawy opodatkowania umów sprzedaży zawieranych przez rezydentów oraz przez nierezydentów. Podstawę opodatkowania w tym ostatnim przypadku należało określić w równowartości w złotówkach kwoty zagranicznych środków płatniczych, określonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zapłacenie ceny. Natomiast podstawą opodatkowania w przypadku umów zawieranych przez rezydentów była wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych.

Po wejściu w życie zmiany do ustawy o PCC nie będzie już rozróżnienia w określeniu podstawy opodatkowania dla rezydentów i nierezydentów. Będzie obowiązywać jednolita zasada, zgodnie z którą podstawę opodatkowania umowy sprzedaży będzie stanowić wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (zmiana wynika z nowego brzmienia art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC).

Wprowadzana zmiana jest korzystna dla nierezydentów, ponieważ likwiduje nieuzasadnione różnicowanie prawne sytuacji rezydentów i nierezydentów oraz usuwa lukę w prawie. W świetle obowiązujących przepisów Prawa dewizowego umowy sprzedaży zawierane przez nierezydentów nie wymagają zezwolenia dewizowego. Natomiast w dotychczasowym brzmieniu przepisy ustawy o PCC nie regulowały sposobu ustalania podstawy opodatkowania w takiej sytuacji, co powodowało lukę w prawie. Ustawa nie określała, w jaki sposób nierezydenci powinni oznaczyć podstawę opodatkowania ich czynności.

Więcej o zmianach w PCC, w tym o zwolnieniu z podatku sprzedaży instrumentów finansowych w ramach rozliczeń pomiędzy zagranicznymi firmami inwestycyjnymi a ich klientami oraz o tym, jakie instrumenty finansowe będą zwolnione od PCC, przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK