poniedziałek, 15 marca 2010

O czym musisz pamiętać, gdy zwołujesz zgromadzenie wspólników?

Zbliża się chwila odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników za 2010 r. Warto wiedzieć, jak powiadomić wspólników o obradach, aby zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy któryś z nich zakwestionuje poprawność zwołania zgromadzenia i zaskarży podejmowane na nim uchwały. Naruszenie zasad związanych ze zwołaniem zwyczajnego zgromadzenia wspólników może się wiązać z koniecznością zapłaty 20.000 zł grzywny oraz wysokiego odszkodowania!

Zwołanie zgromadzenia wspólników jest obowiązkiem zarządu. Jeżeli umowa spółki nie zawiera bardziej rygorystycznych wymogów, zgromadzenie wspólników możesz zwołać, w sposób formalny, na 3 sposoby:
1. listami poleconymi lub
2. przesyłką kurierską albo
3. pocztą elektroniczną, jeżeli wspólnik wyraził na to zgodę na piśmie, podając adres, na który ma być wysłane zawiadomienie
wysłanymi co najmniej na 2 tygodnie przed terminem odbycia zgromadzenia wspólników (art. 238 ksh).

Zawiadomienie wysyłasz na adres podany przez wspólnika, zapisany w księdze udziałów. Adres traktujesz jako aktualny dopóty, dopóki wspólnik nie zawiadomi oficjalnie spółki o jego zmianie. Korzystaj z niego nawet jeśli podejrzewasz, że wspólnik już tam nie mieszka.

Są to sposoby formalne. Oczywiście możesz zawiadomić wspólników w sposób nieformalny – ustnie, telefonicznie, faksem. Wówczas musisz jednak liczyć się z tym, że każdy z nich będzie mógł zaskarżyć podjęte uchwały, twierdząc, iż nie został należycie poinformowany o zgromadzeniu i z tego powodu nie mógł wziąć w nim udziału (art. 250 pkt 4 ksh).

Zaproszenie na zgromadzenie wspólników wysyłasz do osoby, która zgodnie z listą wspólników jest aktualnie (w chwili wysłania zaproszenia) wspólnikiem. Nie zapraszasz więc osób, które były wspólnikami w czasie roku obrotowego, lecz jedynie te, które obecnie mają udziały w spółce.

Nowy wspólnik uzyskuje prawa udziałowe, a więc także prawo udziału w zgromadzenia wspólników od czasu, gdy powiadomi spółkę o tym, że stał się wspólnikiem (lub zrobi to były wspólnik) i okaże na to dowód, np. umowę sprzedaży udziałów, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, umowę darowizny.

Więcej na temat zwoływania zgromadzeń wspólników przeczytasz w najbliższym numerze Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.”.

Brak komentarzy:

FACEBOOK