czwartek, 25 marca 2010

Szybciej otrzymasz zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym!

Osoby fizyczne, które dokonują wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części, są uprawnione do otrzymania zwrotu części tych wydatków. Prawo to wynika z ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 ze zm.).

Wprowadzona do tej ustawy zmiana przewiduje skrócenie terminu zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym:
1) na wydanie decyzji określającej kwotę zwrotu – z 6 miesięcy do 4 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku,
2) na wypłatę kwoty zwrotu w przypadku, gdy jej wysokość wynika z wniosku osoby zainteresowanej – z 6 miesięcy do 4 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku.

Zmiany te zaczną obowiązywać od dnia, w którym zostanie opublikowana ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu na posiedzeniu 4 marca 2010 r. i wówczas ustawa zostanie przesądna do podpisu prezydentowi.

Skrócenie terminu na wydanie decyzji lub zwrot części wydatków w kwocie wynikającej ze złożonego wniosku pociąga za sobą zmianę terminów, których upływ powoduje naliczanie oprocentowania za zwłokę w dokonaniu zwrotu osobie ubiegającej się o zwrot. Odsetki będą przysługiwać po upływie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Skrócone terminy będą obowiązywać do wniosków złożonych po wejściu w życie zmiany do ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 ze zm.). Sejm w kwestii zmian ustawy musi jeszcze rozpatrzyć poprawki senatu i przekazać ustawę do podpisu prezydentowi. Jak tylko znany będzie termin wejścia w życie ustawy, zostanie podany w dziale Nowości oraz na stronie internetowej poradnika www.spolka.pl

Więcej o zmianach podatkach przeczytasz w najbliższej aktualizacji Poradnika „Doradca Prezesa spółki z o.o.” z artykułu doradcy podatkowego Iwony Czauderny, z którego pochodzi powyższy fragment.

Brak komentarzy:

FACEBOOK