czwartek, 26 lutego 2009

Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość?

Od 31 marca br. możliwe będzie ogłaszanie upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jest bardzo istotna informacja, jeśli wśród klientów Twojej spółki znajdują się takie właśnie osoby. Jeśli bowiem orzeczona wobec takiej osoby zostanie upadłość, to po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego. Jak więc widzisz, w takiej sytuacji będzie to oznaczać, że Twoje pieniądze będą już nie do odzyskania.

Możliwość ogłoszenia takiej upadłości może być także interesująca dla Ciebie osobiście lub dla wspólników spółki. Zasadniczo ogłoszenie upadłości będzie korzystne dla dłużnika, a konkretnie będzie dla niego bardziej korzystne niż gdyby przeciwko niemu miało być prowadzone zwykłe postępowanie egzekucyjne.

Nowe zasady zostały wprowadzone przez ustawę z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1572). Do przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze zostały dodane art. 4911-12, które opisują możliwość ogłoszenia upadłości wobec osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. W tym postępowaniu stosowane będą zasadniczo takie zasady, jak w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego (a nie jak przy upadłości tzw. „układowej”).

Specyfiką tego postępowania jest to, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić tylko dłużnik. Nie możesz więc sam złożyć takiego wniosku wobec swojego klienta. O ogłoszeniu upadłości wobec danej osoby dowiesz się z obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, które zostanie wywieszone w budynku sądowym (jeśli więc któryś z Twoich pracowników będzie w sądzie, warto by przejrzał ogłoszenia na tablicy) oraz zamieszczone w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym.

Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu niezaspokojonych zobowiązań upadłego objętych planem spłaty oraz o zakończeniu postępowania upadłościowego. Wierzytelności te staną się zatem już nie do odzyskania. Umarzając zobowiązania upadłego sąd wymieni wierzyciela, tytuł i sumę zobowiązania podlegającego umorzeniu.

Umorzenie zobowiązań nie będzie dotyczyło zobowiązań upadłego, obejmujących świadczenia okresowe, których tytuł prawny nie wygasł (np. z tytułu najmu biura czy magazynu), oraz zobowiązań powstałych po ogłoszeniu upadłości.

Więcej szczegółów dotyczących ogłoszenia upadłości osoby fizycznej przeczytasz w najbliższym numerze „Spółka z o.o. Serwis prawny zarządu” i Poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o.".

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK