czwartek, 19 lutego 2009

Dlaczego warto stworzyć regulamin zarządu?

Regulamin zarządu jest dokumentem, którego ustanowienia nie wymagają żadne przepisy, a mimo to jest dość powszechnie stosowany w spółkach, w których zarząd jest wieloosobowy.
Treść regulaminu musisz dopasować do konkretnych potrzeb w spółce i możesz w nim określić, jak i kiedy można podejmować uchwały, co pozwoli uniknąć podważania decyzji podjętych przez zarząd.

Regulamin określa zasady związane z wewnętrzną pracą zarządu i najczęściej zawiera postanowienia dotyczące:
- składu zarządu,
- zakresu obowiązków członków zarządu,
- zasady związane z hierarchią wśród członków zarządu,
- zasady dotyczące posiedzeń zarządu oraz trybu podejmowania uchwał.

Bardzo często w regulaminie znajdują się zapisy wynikające wprost z ksh, np. że powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu lub umowy spółki, np. że zarząd ma prawo wypłacać wspólnikom zaliczkę na poczet dywidendy.
Czy warto umieszczać takie zapisy? Z jednej strony tak, bowiem członkowie zarządu na pewno szybciej zapoznają się z regulaminem niż z ksh, a z drugiej strony wystarczy zmiana przepisów i od razu konieczna jest zmiana regulaminu.

Często zapisy regulaminu dotyczą kwestii, które powinny być uregulowane w umowie spółki, np. że w przypadku równowagi głosów w zarządzie decydujący jest głos prezesa. Pisząc regulamin warto pamiętać o tym, że niektóre zasady, by mogły obowiązywać, muszą być określone w umowie spółki, nie wystarczy wpisanie ich do regulaminu zarządu.

Regulamin zarządu ustanawia zgromadzenie wspólników, może ono jednak przekazać (w uchwale lub umowie spółki) tę kompetencję np. radzie nadzorczej lub nawet samemu zarządowi, choć to ostatnie rozwiązanie może spowodować w praktyce pewne kłopoty, np. na jakich zasadach uchwalić regulamin?

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK