czwartek, 12 lutego 2009

Jakie są nowe ułatwienia w prowadzeniu spółki?

Dnia 7 marca 2009 r. wchodzą w życie nowe ułatwienia, korzystne dla Twojej spółki. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczenia możliwości jej kontrolowania. O kontroli zostaniesz wcześniej powiadomiony, czas jej trwania zostanie ograniczony, zaś książkę kontroli będziesz mógł prowadzić w formie elektronicznej. Mniej też będzie kontroli „na legitymację”.

Ułatwienia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej sąd dość szerokie, szczegółowo przeczytasz o nich w najbliższym numerze „Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu”. Poniżej znajdziesz wykaz najważniejszych zmian – wzięty z artykułu, który publikujemy w Serwisie:
1. Zarząd spółki musi zostać zawiadomiony o jej kontroli (od reguły jest jednak wiele wyjątków).
2. Wadliwe upoważnienie nie może być podstawą do przeprowadzenia kontroli spółki.
3. Spółce, która poniosła szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, przysługuje odszkodowanie.
4. Możesz zażądać wyjaśnień w protokole kontroli, gdy kontrola była dla Twojej spółki uciążliwa.
5. Będzie prawdopodobnie mniej tzw. kontroli na legitymację, gdyż można je wszcząć w ramach przeciwdziałania przestępstwu lub wykroczeniu, zbierania dowodów ich popełnianiu, w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla np. życia. Nie można już takiej kontroli zawiesić.

6. Znacznie skrócone zostały roczne limity czasu kontroli. Najmniejsze spółki z o.o., mające statut mikroprzedsiębiorcy, nie mogą być kontrolowane dłużej niż 12 dni roboczych w roku.
7. Książka kontroli może mieć postać elektroniczną, choć istnieją obecnie wątpliwości, czy książka kontroli może być prowadzona samodzielnie, czy tylko jako kopia książki papierowej.
8. Dowody przeprowadzone podczas kontroli przez organ kontroli z naruszeniem przepisów w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, jeżeli miały istotny wpływ na wyniki kontroli, nie mogą stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnoskarbowym dotyczącym kontrolowanej spółki.
9. Spółka z o.o. może zablokować przeprowadzanie kontroli poprzez sprzeciw. Organ kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania sprzeciwu rozpatrzy go oraz wyda postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych. Jeżeli spółka nie ma racji, zostanie wydane postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych. Na czas rozpatrywania sprzeciwu kontrolerzy odstępują od czynności kontrolnych. Organ kontroli może doprowadzić do zabezpieczenia potencjalnych dowodów na czas rozpatrzenia sprzeciwu.
10. Od połowy 2011 r. ma rozpocząć działanie platforma informatyczna CEIDG, która m.in. pozwoli uzyskać informacje o kontrahentach spółki zarejestrowanych w tej ewidencji.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK