poniedziałek, 2 marca 2009

Kiedy będziesz musiał zapłacić za weksel spółki?

Zgodnie z przepisami prawa wekslowego każdy, kto podpisał weksel jako przedstawiciel innej osoby, nie będąc umocowanym do działania w jej imieniu, odpowiada sam wekslowo, a jeżeli zapłacił, ma takie same prawa, jakie miałaby osoba, której jest rzekomo przedstawicielem. Zasady te stosuje się również do przedstawiciela, który przekroczył granice swego umocowania (art. 8 Prawa wekslowego). Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego dotyczy to także zarządu spółki z o.o. Jak więc uniknąć odpowiedzialności?

W sprawie tej (wyrok Sądu Najwyższego z 19 czerwca 2008 r., sygn. akt V CSK 48/08, LEX nr 424395) wierzyciel zażądał, na podstawie weksla in blanco, zapłaty od spółki z o.o. Weksel podpisał członek jej zarządu, naruszając jednak zasady reprezentacji spółki.

Sąd Najwyższy uznał, że art. 8 Prawa wekslowego ma zastosowanie także wobec osób występujących w charakterze organu osoby prawnej (a więc także zarządu spółki z o.o.), które podpisały weksel w celu zaciągnięcia przez tę osobę prawną zobowiązania wekslowego. Na tej podstawie osoba, która złożyła podpis na wekslu jako organ osoby prawnej nie będąc do tego umocowana, sama odpowiada zgodnie z treścią złożonego oświadczenia woli.
W tej sprawie bezsporne jest, że członek zarządu podpisał się na przedniej stronie weksla pod pieczęcią firmową spółki. Z tego zaś wynika, że ponosi on odpowiedzialność wekslową jak wystawca weksla własnego. Odpowiada więc za przyjęcie i zapłatę weksla, ma jednak także prawo do takich środków obrony, jakimi może posługiwać się wystawca weksla. Gdyby uznać inaczej, to taki wystawca weksla byłby całkowicie pozbawiony możliwości obrony przed ewentualnym nieuczciwym postępowaniem wierzyciela wekslowego.

Najważniejsze konsekwencje tego orzeczenia dla Ciebie są następujące:
1. Jeśli podpiszesz weksel w imieniu spółki, ale np. naruszysz przy tym zasady reprezentacji, to musisz się liczyć z tym, że sam będziesz musiał zapłacić kwotę wynikającą z weksla.
2. W takim przypadku możesz jednak powoływać się na wszystkie zarzuty, które wynikają ze stosunku podstawowego (a więc najczęściej umowy, którą zabezpieczać ma weksel).

Brak komentarzy:

FACEBOOK