środa, 4 marca 2009

Na co musisz uważać zawierając umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna musi zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. To co będzie uznane za „istotne postanowienie” zależy od rodzaju umowy przyrzeczonej, np. w umowie sprzedaży będą to przynajmniej takie informacje: wskazanie przedmiotu umowy - dokładne określenie jego ilości, jakości, parametrów technicznych itp. oraz określenie ceny.

Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie (także ustnej), jeśli jednak chcesz zapewnić sobie możliwość zawarcia umowy przyrzeczonej, zawrzyj ją w takiej formie jak umowa ostateczna. Na przykład umowa sprzedaży udziałów powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie podpisanymi i taka sama powinna być forma umowy przedwstępnej.

Ads by DP
Spółka z o.o.
Do pobrania bezpłatnie:
Ksh - przepisy o spółce z o.o.
www.SpolkaZoo.pl/Ksh


Radzę zawierać umowy przedwstępne na piśmie (o ile nie jest wymagana „mocniejsza” forma, np. z podpisami notarialnie poświadczonymi lub notarialna – wówczas należy zawrzeć umowę w takiej formie). Dysponując umową na piśmie, w przypadku sporu łatwiej Ci będzie udowodnić, że umowa została zawarta i jakie były jej postanowienia.

W umowie przedwstępnej nie trzeba określić terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa bez takiego zapisu będzie ważna, najczęściej jednak strony chcą sprecyzować do kiedy umowa zostanie zawarta.

Najczęściej określa się w umowie przedwstępnej, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta do konkretnego dnia (np. do 20 maja 2009 r.), a zatem można ją zawrzeć także wcześniej. Zdarzają się jednak zapisy mówiące o tym, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta konkretnego dnia (np. 2 maja 2009 r.), a to oznacza, że strony nie powinny jej zawrzeć ani wcześniej, ani później, lecz dokładnie tego dnia.

-------------------------------REKLAMA-------------------------------

Ustrzeż się błędów w prowadzeniu spółki z o.o. !
Pełne i wyczerpujące tego typu porady znajdziesz w publikacji Doradca prezesa spółki z o.o. Dzięki nim unikniesz błędów, które mogą kosztować Cię majątek.

Zamów poradnik na 14-dniowy bezpłatny okres zapoznawczy. Najlepiej zrób to jeszcze dzisiaj! Kiedy już będziesz miał go w ręku, zastanów się w spokoju.


Brak komentarzy:

FACEBOOK