środa, 4 marca 2009

Jakie są skutki niezawarcia umowy przyrzeczonej?

Jeśli Twój kontrahent nie chce wywiązać się ze swojego zobowiązania i po zawarciu umowy przedwstępnej zawrzeć umowy przyrzeczonej, wówczas, w zależności od sytuacji, masz prawo żądać: naprawienia szkody, którą poniosłeś przez to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej lub zawarcia umowy przyrzeczonej.

Skutki niewykonania umowy przedwstępnej zależą od sposobu jej zawarcia. Co do zasady jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od tego, będziesz mógł żądać naprawienia szkody, którą poniosłeś przez to, że liczyłeś na zawarcie umowy przyrzeczonej. Szkoda obejmuje zarówno poniesione przez Ciebie straty, jak i utracone korzyści, czyli takie, które uzyskałbyś, gdyby umowa została zawarta.
Jeśli umowa przedwstępna spełnia wymagania, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, przede wszystkim dotyczące jej formy, strona uprawniona może żądać zawarcia umowy przyrzeczonej.

Ads by DP
Tylko dla spółki z o.o.
Pobierz bezpłatnie Ksh
Wybór tylko dla spółki z o.o.

www.SpolkaZoo.pl


Jeżeli takiej sytuacji kontrahent odmówi podpisania umowy przyrzeczonej, możesz wystąpić na drogę sądową z żądaniem jej zawarcia. Jeśli wygrasz proces, wówczas dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Nie musisz się przy tym obawiać, że kontrahent nie postawi swojego odpisu pod umową – prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek złożenia określonego oświadczenia woli, zastępuje jego oświadczenie (art. 64 kc). Pamiętaj by formułując pozew dokładnie wpisać czego żądasz (a więc o stwierdzanie, że X i Y mają obowiązek zawarcia umowy o określonej treści, podając istotne zapisy umowy przedwstępnej – mówi o tym poniższy wyrok Sądu Najwyższego) oraz wskazania, że wyrok zastępuje oświadczenie woli drugiej strony.

„W postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest realizacja roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej, sąd ustala treść tej umowy na podstawie odpowiednich postanowień zawartych w umowie przedwstępnej. W razie potrzeby uzupełnia ich treść postanowieniami wynikającymi z przepisów dyspozycyjnych, zasad współżycia społecznego lub ustalonych zwyczajów, dokonując wykładni umowy przedwstępnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 65 k.c. W wyniku tych zabiegów sądu orzeczenie zastępujące umowę przyrzeczoną może nie pokrywać się ściśle z treścią poszczególnych postanowień umowy przedwstępnej.”
(wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., sygn. akt II CSK 414/07, LEX nr 445161)

Brak komentarzy:

FACEBOOK